Automobilová značka McLaren je jedným z najvýraznejších mien v svete motoristického športu a vysokovýkonných automobilov. Jej história sa začala písať v 60. rokoch 20. storočia, keď mladý novozélandský pretekár Bruce McLaren založil svoju vlastnú pretekársku stajňu. Bruce, narodený v roku 1937, bol už od detstva fascinovaný automobilmi a pretekárčením. V roku 1958 sa stal najmladším jazdcom, ktorý kedy získal body v seriáli Formuly 1.
V roku 1963 Bruce McLaren založil spoločnosť Bruce McLaren Motor Racing Ltd. Prvé roky sa sústredil na konštrukciu pretekárskych áut pre rôzne série, ale najväčší dôraz kládol na Formulu 1. Prvé auto tímu McLaren v F1 debutovalo v roku 1966. Bruce bol nielen zakladateľom, ale aj hlavným jazdcom tímu. Vo svojej kariére dosiahol niekoľko významných úspechov, no jeho život tragicky skončil v roku 1970 pri testovaní nového modelu vo Veľkej Británii.
Po Bruceovej smrti sa vedenia spoločnosti ujal Teddy Mayer, ktorý pokračoval v rozvoji tímu. Počas 70. rokov McLaren rástol v prestíži a úspechoch, pričom v roku 1974 tím získal svoj prvý titul majstra sveta jazdcov s Emersonom Fittipaldim. V tom istom roku sa McLaren stal aj majstrom sveta konštruktérov, čo položilo základy pre budúce úspechy.
V 80. rokoch sa McLaren stal synonymom pre dominanciu vo Formule 1. Príchod Rona Dennisa v roku 1981 znamenal významný posun v profesionalite a technickej dokonalosti tímu. Spolupráca s motorovým gigantom TAG a neskôr s Hondou priniesla niekoľko revolučných technológií. V tomto období McLaren získal štyri tituly majstra sveta konštruktérov a päť titulov majstra sveta jazdcov, pričom najznámejšími jazdcami boli Niki Lauda, Alain Prost a Ayrton Senna. Obzvlášť rivalita medzi Prostom a Sennom je legendárna a dodnes sa o nej diskutuje ako o jednej z najnapínavejších kapitol v histórii Formuly 1.
V 90. rokoch McLaren pokračoval v inováciách a aj keď čelil silnej konkurencii, podarilo sa mu získať ďalšie tituly. Koncom 90. rokov vstúpila do hry spolupráca s Mercedesom, ktorá priniesla ďalšie úspechy. Najmä Mika Häkkinen, ktorý získal tituly v rokoch 1998 a 1999, sa stal ikonou tejto éry.
Roky 2000 priniesli ďalší vývoj, keď McLaren rozšíril svoje aktivity aj mimo Formuly 1. Vznikla divízia McLaren Automotive, ktorá sa zameriavala na výrobu vysokovýkonných cestných áut. Prvým modelom bol legendárny McLaren F1, ktorý bol svojho času najrýchlejším sériovo vyrábaným automobilom na svete. V roku 2011 predstavila spoločnosť nový model MP4-12C, čím vstúpila do segmentu superšportových áut a začala konkurovať značkám ako Ferrari a Lamborghini.
V posledných rokoch McLaren pokračoval v rozvoji svojej automobilovej divízie, pričom predstavil modely ako P1, 720S a nedávno aj hybridné modely, ktoré kombinujú vysoký výkon s ekologickými technológiami. Tieto modely sú uznávané pre svoj dizajn, inžiniersku precíznosť a výnimočné jazdné vlastnosti.
Vo Formule 1 McLaren čelil niekoľkým výzvam, ale stále zostáva jedným z najprestížnejších tímov v šampionáte. V posledných rokoch zaznamenal zlepšenie výkonov a návrat na popredné priečky štartového poľa. S novými technológiami, investíciami do infraštruktúry a talentovanými jazdcami sa McLaren snaží vrátiť sa na vrchol, kde kedysi dominoval.
McLaren je viac než len automobilová značka; je symbolom inovácií, vášne pre motoristický šport a neustáleho hľadania dokonalosti. Od svojho skromného začiatku až po súčasnosť zostáva verný odkazu Brucea McLarena - posúvať hranice možného v motoristickom svete. Tento duch inovácie a výkonu je to, čo robí McLaren jedinečným a inšpirujúcim pre fanúšikov automobilov po celom svete.