Automobilová značka MG, ktorú mnohí poznajú ako symbol britského automobilového inžinierstva, má bohatú a zaujímavú históriu. Jej korene siahajú až do začiatku 20. storočia, keď sa v Spojenom kráľovstve začali objavovať prvé automobily. Od svojho vzniku až po súčasnosť prešla značka MG mnohými zmenami, ktoré ju formovali do podoby, v akej ju poznáme dnes.
História značky MG sa začína v roku 1924, kedy Cecil Kimber, manažér predajne automobilov Morris Garages v Oxforde, začal vyrábať svoje vlastné automobily. Tieto vozidlá boli pôvodne založené na šasi Morris, no Kimber ich upravoval a zdokonaľoval, čím vznikali športové modely, ktoré sa rýchlo stali obľúbenými. Práve z názvu Morris Garages pochádza skratka MG, ktorá sa neskôr stala oficiálnym názvom značky.
V 30. rokoch 20. storočia sa MG začala presadzovať aj na medzinárodnej scéne. Tento čas bol pre značku veľmi produktívny, pretože sa jej podarilo vytvoriť niekoľko ikonických modelov, ako napríklad MG K3 Magnette, ktorý sa úspešne zúčastnil na prestížnych pretekoch Mille Miglia. Značka MG sa stala synonymom pre športové automobily, ktoré ponúkali vynikajúce jazdné vlastnosti a dizajn.
Počas druhej svetovej vojny sa výroba automobilov zastavila a továreň MG sa zamerala na výrobu vojenského vybavenia. Po vojne však značka rýchlo obnovila svoju produkciu a v 50. rokoch predstavila niekoľko významných modelov, ktoré prispeli k jej globálnej popularite. MG T-series, najmä modely MG TC a MG TD, sa stali veľmi populárnymi najmä v Spojených štátoch, kde si získali množstvo fanúšikov.
60. roky priniesli ďalší významný míľnik v histórii značky MG s uvedením modelu MGB. Tento model sa stal jedným z najpredávanejších športových automobilov svojej doby a bol vyrábaný až do roku 1980. MGB bol známy svojím jednoduchým, no efektívnym dizajnom a vynikajúcimi jazdnými vlastnosťami. Jeho popularita pomohla upevniť postavenie značky na svetových trhoch.
V 70. rokoch však začala značka MG čeliť finančným problémom. V tom čase bola súčasťou British Leyland Motor Corporation, ktorá sa dostávala do stále väčších ťažkostí. Výsledkom toho bolo, že výroba automobilov MG sa musela prerušiť a značka stratila časť svojej pôvodnej slávy. V 80. a 90. rokoch sa značka MG pokúšala o návrat na trh s niekoľkými novými modelmi, no bez výrazného úspechu.
Nová éra pre MG nastala v roku 2005, keď značku kúpila čínska spoločnosť Nanjing Automobile Group, ktorá sa neskôr zlúčila s automobilkou SAIC Motor Corporation. Táto akvizícia priniesla MG nové možnosti a značke sa podarilo obnoviť svoju prítomnosť na medzinárodnom trhu. Pod vedením SAIC začala MG vyrábať moderné automobily, ktoré kombinovali britský dizajn s čínskou technológiou.
V súčasnosti je MG známa svojimi cenovo dostupnými vozidlami, ktoré ponúkajú dobrú hodnotu za peniaze. Značka sa zameriava najmä na elektromobily a hybridy, čím sa snaží prispôsobiť novým trendom v automobilovom priemysle. Modely ako MG ZS EV a MG5 EV sú príkladmi úspešných elektromobilov, ktoré si získali pozornosť na európskom aj ázijskom trhu.
MG teda prešla dlhú cestu od svojich skromných začiatkov v Morris Garages až po svoju súčasnú podobu globálnej automobilovej značky. Aj keď je dnes pod čínskym vedením, stále si uchováva určitú časť svojej britskej identity, ktorú kombinuje s modernými technológiami a inovatívnym prístupom. Značka MG je dôkazom toho, že aj po takmer storočí môže automobilový výrobca zostať relevantným a úspešným, ak sa dokáže prispôsobiť meniacim sa podmienkam trhu a potrebám zákazníkov.