Citroën Saxo 1.4i VTS trojdverový hatchback
vyrábané január 1998 – október 1999 · trojdverová, hatchback · 5 rýchl., manuálna · benzín

Všeobecne6
| Typ karosérie | trojdverová, hatchback |
|---|---|
| Prevodovka | 5 rýchl., manuálna |
| Počet sedadiel | 5 |
| Segment | B (malé) |
| Začiatok výroby | január 1998 |
| Ukončenie výroby | október 1999 |
Pohon7
| Hnacia náprava | predná |
|---|---|
| Typ motora | spaľovací motor |
| Palivo | benzín |
| Výkon | 55 kW (75 k) |
| Maximálny výkon (kW) | 55 |
| Maximálny výkon (k) | 75 |
| Max. krútiaci moment | 111 N·m |
Spaľovací motor16
| Počet valcov | 4, v rade |
|---|---|
| Ventily na valec | 2 |
| Objem motora | 1360 cm³ |
| Vŕtanie x zdvih | 75,0 x 77,0 mm |
| Kompresný pomer | 10,2 :1 |
| Max. výkon | 55 kW (75 k) |
| Výkon (kW) | 55 |
| Výkon (k) | 75 |
| Otáčky pri max. výkone | 5500 ot./min |
| Max. krútiaci moment | 111 N·m |
| Otáčky pri max. krútiacom momente | 3400 ot./min |
| Palivový systém | viacbodové vstrekovanie |
| Ovládanie ventilov | OHC |
| Turbo | nie |
| Katalyzátor | bežný |
| Objem nádrže | 45 l |
Výkon3
| Maximálna rýchlosť | 175 km/h |
|---|---|
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 12,9 s |
| Monitor spotreby | 6,0 l/100 km (4) |
Spotreba (NEDC)7
| Spotreba v meste | 9,5 l/100 km |
|---|---|
| Spotreba mimo mesta | 5,4 l/100 km |
| Kombinovaná spotreba | 6,9 l/100 km |
| CO2 emisie | 165 g/km |
| Energetický štítok | G |
| Spotreba energie | — |
| Batéria | — |
Vonkajšie rozmery7
| Dĺžka | 3718 mm |
|---|---|
| Šírka | 1595 mm |
| Výška | 1390 mm |
| Rázvor | 2385 mm |
| Predná šírka rozchodu | 1381 mm |
| Zadná šírka rozchodu | 1301 mm |
| Svetlá výška | — |
Hmotnosti9
| Pohotovostná hmotnosť | 815 kg |
|---|---|
| Max. užitočné zaťaženie | 505 kg |
| Max. prípustná hmotnosť | 1320 kg |
| Max. hmotnosť prednej nápravy | — |
| Max. hmotnosť zadnej nápravy | — |
| Max. hmotnosť brzdeného prívesu | 700 kg |
| Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu | 407 kg |
| Max. zaťaženie ťažného zariadenia | 50 kg |
| Max. zaťaženie strechy | 50 kg |
Batožina3
| Kapacita batožinového priestoru | 280 – 953 l |
|---|---|
| Dĺžka min/max | 660 mm / - |
| Výška prahu zdvihu | 660 mm |
Podvozok9
| Predné zavesenie | vinuté pružiny |
|---|---|
| Zadné odpruženie | torzná tyč |
| Predný stabilizátor | áno |
| Zadný stabilizátor | áno |
| Predné brzdy | kotúčové |
| Zadné brzdy | bubnové |
| Veľkosť predných pneumatík | 185/55 R14 |
| Veľkosť zadných pneumatík | 185/55 R14 |
| Polomer otáčania | 10,5 m |
Prevodovka8
| 1. stupeň | 3,64:1 |
|---|---|
| 2. stupeň | 1,95:1 |
| 3. stupeň | 1,28:1 |
| 4. stupeň | 0,98:1 |
| 5. stupeň | 0,77:1 |
| Spiatočka | 3,58:1 |
| Rozvodovka | 3,77:1 |
| Otáčky pri 120 km/h (teoreticky) | 3.300 ot./min |
Bezpečnosťmá 3 · nemá 23
| ABS | za príplatok |
|---|---|
| Airbag vodiča | áno |
| Airbag spolujazdca | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (23)
Výsledok crash testu, Distribúcia brzdnej sily, Brzdový asistent, Pomoc pri núdzovom brzdení, Asistent mŕtveho uhla, Kontrola stability, Kontrola trakcie, Obmedzený sklzový diferenciál, Bočné airbagy, Hlavové airbagy, Kolenný airbag vodiča, Asistent rozbehu do kopca, Asistent jazdných pruhov, Asistent mŕtveho uhla, Senzor únavy, Senzor tlaku v pneumatikách, Mestský bezpečnostný systém, Nočné videnie s rozpoznaním osôb, Systém pred kolíziou, Asistent diaľkových svetiel, Rozpoznávanie dopravných značiek, Systém varovania pred kolíziou, Automatické ovládanie úrovne
Exteriérmá 8 · nemá 13
| Stierače s cyklovačom | áno |
|---|---|
| Hliníkové disky | za príplatok |
| Posuvná / sklopná strecha | za príplatok |
| Metalíza | áno |
| Lakované nárazníky | áno |
| Tónované sklá | áno |
| Elektrické spätné zrkadlá | nie |
| Predné hmlové svetlá | áno |
Nemá / neuvádza sa (13)
Panoramatická strecha, Strešné lyžiny, Prepážka za prednými sedadlami, Sklopné vonkajšie spätné zrkadlá, Vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým stmievaním, Smerové svetlo vo vonkajších zrkadlách, Automatické zapnutie svetiel, Xenónové svetlá, LED svetlomety, Zadné LED osvetlenie, Svetlá na denné svietenie, Ostrekovače svetiel, Poplašné zariadenie
Interiérmá 6 · nemá 23
| Športové sedadlá | áno |
|---|---|
| Sklopné zadné sedadlá | áno (v častiach) |
| Nastaviteľné osvetlenie palubnej dosky | áno |
| Tachometer | áno |
| Počítadlo dní | áno |
| Ukazovateľ teploty chladiacej vody | áno |
Nemá / neuvádza sa (23)
Výškovo nastaviteľné sedadlá, Bedrová opierka, Elektrické nastavenie sedadiel, Vyhrievané sedadlá, Odvetrávané sedadlá, Kožou potiahnutý volant, Nastaviteľný volant, Vyhrievaný volant, Kožené čalúnenie, Zadné opierky hlavy, Posuvné zadné sedadlá, Stredová lakťová opierka, Spätné zrkadlo s automatickým stmievaním, Lampa(y) na čítanie, Osvetlené make-up zrkadlo, Ukazovateľ vonkajšej teploty, Palubný počítač, Audio systém, Digitálne rádio (DAB), Ovládacie prvky pre audio na volante, Zvukový vstup, Navigácia, Bluetooth
Komfortmá 5 · nemá 9
| Centrálne zamykanie dverí | áno |
|---|---|
| Bezkľúčový vstup/štartovanie | áno |
| Elektrické okná | áno (predné) |
| Posilňovač riadenia | áno |
| Klimatizácia | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (9)
Tlačidlo štart, Riadiaci obvod, Tempomat, Ovládanie teploty vľavo/vpravo, Parkovacie senzory, Cúvacia kamera, Parkovací automat, Elektrická parkovacia brzda, Štart / stop systém
Servis a záruka3
| Servis | 20.000 km / 1 rok |
|---|---|
| Všeobecná záruka | 1 rok, bez obmedzenia |
| Záruka karosérie | 6 rokov |
Ďalšie motorizácie Citroën Saxo trojdverový hatchback (1998 – 1999)
- 1.0i · benzín · 37 kW (50 k) · 2 verzie
- Citroën Saxo 1.0i 5385 rýchl., manuálna37 kW50 k
- Citroën Saxo 1.0i X5 rýchl., manuálna37 kW50 k
- 1.1i · benzín · 44 kW (60 k) · 3 verzie
- Citroën Saxo 1.1i 5385 rýchl., manuálna44 kW60 k
- Citroën Saxo 1.1i SX5 rýchl., manuálna44 kW60 k
- Citroën Saxo 1.1i X5 rýchl., manuálna44 kW60 k
- 1.4i · benzín · 55 kW (75 k) · 5 verzií
- Citroën Saxo 1.4i 538 Sport5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Saxo 1.4i Exclusive5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Saxo 1.4i SX3 rýchl., automatická55 kW75 k
- Citroën Saxo 1.4i SX5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Saxo 1.4i VTS5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- 1.5 D · nafta · 43 kW (58 k) · 2 verzie
- Citroën Saxo 1.5 D SX5 rýchl., manuálna43 kW58 k
- Citroën Saxo 1.5 D X5 rýchl., manuálna43 kW58 k
- 1.6i · benzín · 66 kW (90 k) · 2 verzie
- Citroën Saxo 1.6i VTS5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Saxo 1.6i VTS 16V5 rýchl., manuálna88 kW120 k
Citroën Saxo 1.4i VTS trojdverový hatchback – o aute
Citroën Saxo 1.4i VTS, vyrobený medzi rokmi 1998 a 1999, je kompaktný automobil, ktorý sa stal obľúbeným medzi mladými vodičmi a automobilovými nadšencami. Tento model patrí do segmentu malých áut, charakterizuje sa svojou praktickosťou, nízkou hmotnosťou a športovým vzhľadom, čo prispieva k jeho atraktivite.
Pod kapotou sa nachádza benzínový motor s objemom 1.4 litra, ktorý produkuje výkon 55 kW, čo zodpovedá približne 75 konským silám. Tento motor je známy svojou spoľahlivosťou a efektívnosťou, čo robí z tohto modelu ideálne vozidlo na každodenné jazdenie po meste aj na dlhšie trasy. Motor je spojený s päťstupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá zabezpečuje plynulé a presné radenie prevodových stupňov. Jazdné vlastnosti Saxa sú na veľmi dobrej úrovni, čo umožňuje vodičovi cítiť sa za volantom sebavedomo.
Design Citroënu Saxo je typický pre koniec 90. rokov, s jednoduchými, no atraktívnymi líniami. Predná časť je zdôraznená charakteristickými svetlometmi a robustnou mriežkou chladiča. Interiér vozidla ponúka dostatok priestoru pre štyroch cestujúcich, pričom je navrhnutý s dôrazom na funkčnosť a pohodlie. Sedadlá sú pohodlné a poskytujú dobrú oporu, čo je dôležité pre dlhšie cesty.
Saxo 1.4i VTS je známe aj svojou nízkou spotrebou paliva, čo je ďalší faktor, ktorý z neho robí atraktívny model pre vodičov, ktorí hľadajú ekonomické vozidlo. Spotreba sa pohybuje okolo 6-7 litrov na 100 km, čo je veľmi prijateľné pre vozidlo tejto kategórie.
Bezpečnostné prvky, aj keď nie tak rozšírené ako v moderných automobiloch, sú stále na slušnej úrovni pre danú dobu. Model bol vybavený základnými bezpečnostnými prvkami, ako sú airbagy a ABS, čo zvyšuje úroveň ochrany vodiča a pasažierov.
Citroën Saxo 1.4i VTS je teda skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú malé, ale dynamické vozidlo s dobrými jazdnými vlastnosťami a ekonomickým motorom. Jeho kombinácia športového ducha a praktickosti robí z neho zaujímavú alternatívu v segmente malých áut.



