Renault Clio S 1.4 trojdverový hatchback
vyrábané júl 1991 – marec 1994 · trojdverová, hatchback · 5 rýchl., manuálna · benzín

Všeobecne6
| Typ karosérie | trojdverová, hatchback |
|---|---|
| Prevodovka | 5 rýchl., manuálna |
| Počet sedadiel | 5 |
| Segment | B (malé) |
| Začiatok výroby | júl 1991 |
| Ukončenie výroby | marec 1994 |
Pohon7
| Hnacia náprava | predná |
|---|---|
| Typ motora | spaľovací motor |
| Palivo | benzín |
| Výkon | 59 kW (80 k) |
| Maximálny výkon (kW) | 59 |
| Maximálny výkon (k) | 80 |
| Max. krútiaci moment | 107 N·m |
Spaľovací motor16
| Počet valcov | 4 |
|---|---|
| Ventily na valec | 2 |
| Objem motora | 1390 cm³ |
| Vŕtanie x zdvih | 75,8 x 77,0 mm |
| Kompresný pomer | 9,5 :1 |
| Max. výkon | 59 kW (80 k) |
| Výkon (kW) | 59 |
| Výkon (k) | 80 |
| Otáčky pri max. výkone | 5750 ot./min |
| Max. krútiaci moment | 107 N·m |
| Otáčky pri max. krútiacom momente | 3500 ot./min |
| Palivový systém | jednobodové vstrekovanie |
| Ovládanie ventilov | OHC |
| Turbo | nie |
| Katalyzátor | bežný |
| Objem nádrže | 43 l |
Výkon3
| Maximálna rýchlosť | 175 km/h |
|---|---|
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 10,9 s |
| Monitor spotreby | 5,9 l/100 km (1) |
Spotreba (NEDC)6
| Spotreba v meste | — |
|---|---|
| Spotreba mimo mesta | — |
| Kombinovaná spotreba | 6,8 l/100 km |
| CO2 emisie | — |
| Spotreba energie | — |
| Batéria | — |
Vonkajšie rozmery7
| Dĺžka | 3709 mm |
|---|---|
| Šírka | 1625 mm |
| Výška | 1395 mm |
| Rázvor | 2472 mm |
| Predná šírka rozchodu | 1361 mm |
| Zadná šírka rozchodu | 1336 mm |
| Svetlá výška | 120 mm |
Hmotnosti9
| Pohotovostná hmotnosť | 841 kg |
|---|---|
| Max. užitočné zaťaženie | 484 kg |
| Max. prípustná hmotnosť | 1325 kg |
| Max. hmotnosť prednej nápravy | — |
| Max. hmotnosť zadnej nápravy | — |
| Max. hmotnosť brzdeného prívesu | 750 kg |
| Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu | 420 kg |
| Max. zaťaženie ťažného zariadenia | — |
| Max. zaťaženie strechy | 50 kg |
Batožina1
| Kapacita batožinového priestoru | 265 – 1055 l |
|---|
Podvozok9
| Predné zavesenie | vinuté pružiny |
|---|---|
| Zadné odpruženie | torzná tyč |
| Predný stabilizátor | áno |
| Zadný stabilizátor | áno |
| Predné brzdy | odvetrávané kotúčové |
| Zadné brzdy | bubnové |
| Veľkosť predných pneumatík | 165/60HR13 |
| Veľkosť zadných pneumatík | 165/60HR13 |
| Polomer otáčania | 10,1 m |
Prevodovka8
| 1. stupeň | 3,09:1 |
|---|---|
| 2. stupeň | 1,86:1 |
| 3. stupeň | 1,32:1 |
| 4. stupeň | 0,97:1 |
| 5. stupeň | 0,76:1 |
| Spiatočka | 3,55:1 |
| Rozvodovka | 4,21:1 |
| Otáčky pri 120 km/h (teoreticky) | 3.850 ot./min |
Exteriérmá 3 · nemá 18
| Stierače s cyklovačom | áno |
|---|---|
| Tónované sklá | áno |
| Predné hmlové svetlá | áno |
Nemá / neuvádza sa (18)
Hliníkové disky, Posuvná / sklopná strecha, Panoramatická strecha, Strešné lyžiny, Metalíza, Lakované nárazníky, Prepážka za prednými sedadlami, Elektrické spätné zrkadlá, Sklopné vonkajšie spätné zrkadlá, Vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým stmievaním, Smerové svetlo vo vonkajších zrkadlách, Automatické zapnutie svetiel, Xenónové svetlá, LED svetlomety, Zadné LED osvetlenie, Svetlá na denné svietenie, Ostrekovače svetiel, Poplašné zariadenie
Interiérmá 4 · nemá 25
| Sklopné zadné sedadlá | áno |
|---|---|
| Tachometer | áno |
| Počítadlo dní | áno |
| Ukazovateľ teploty chladiacej vody | áno |
Nemá / neuvádza sa (25)
Výškovo nastaviteľné sedadlá, Bedrová opierka, Elektrické nastavenie sedadiel, Vyhrievané sedadlá, Odvetrávané sedadlá, Športové sedadlá, Kožou potiahnutý volant, Nastaviteľný volant, Vyhrievaný volant, Kožené čalúnenie, Zadné opierky hlavy, Posuvné zadné sedadlá, Stredová lakťová opierka, Spätné zrkadlo s automatickým stmievaním, Lampa(y) na čítanie, Osvetlené make-up zrkadlo, Nastaviteľné osvetlenie palubnej dosky, Ukazovateľ vonkajšej teploty, Palubný počítač, Audio systém, Digitálne rádio (DAB), Ovládacie prvky pre audio na volante, Zvukový vstup, Navigácia, Bluetooth
Servis a záruka3
| Servis | 10.000 km / 1 rok |
|---|---|
| Všeobecná záruka | 1 rok, bez obmedzenia |
| Záruka karosérie | 6 rokov |
Ďalšie motorizácie Renault Clio trojdverový hatchback (1990 – 1994)
- 16V · benzín · 101 kW (137 k) · 1 verzia
- Renault Clio 16V5 rýchl., manuálna101 kW137 k
- Baccara · benzín · 59 kW (80 k) · 2 verzie
- Renault Clio Baccara 1.44 rýchl., automatická59 kW80 k
- Renault Clio Baccara 1.85 rýchl., manuálna70 kW95 k
- RL · benzín · 44 kW (60 k) · 2 verzie
- Renault Clio RL 1.25 rýchl., manuálna44 kW60 k
- Renault Clio RL 1.45 rýchl., manuálna59 kW80 k
- RL · nafta · 48 kW (65 k) · 1 verzia
- Renault Clio RL 1.9 D5 rýchl., manuálna48 kW65 k
- RN · benzín · 44 kW (60 k) · 3 verzie
- Renault Clio RN 1.25 rýchl., manuálna44 kW60 k
- Renault Clio RN 1.44 rýchl., automatická59 kW80 k
- Renault Clio RN 1.45 rýchl., manuálna59 kW80 k
- RN · nafta · 48 kW (65 k) · 1 verzia
- Renault Clio RN 1.9 D5 rýchl., manuálna48 kW65 k
- RSi · benzín · 81 kW (110 k) · 1 verzia
- Renault Clio RSi5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- RT · benzín · 59 kW (80 k) · 3 verzie
- Renault Clio RT 1.44 rýchl., automatická59 kW80 k
- Renault Clio RT 1.45 rýchl., manuálna59 kW80 k
- Renault Clio RT 1.85 rýchl., manuálna70 kW95 k
- S · benzín · 59 kW (80 k) · 1 verzia
- Renault Clio S 1.45 rýchl., manuálna59 kW80 k
- Williams · benzín · 110 kW (150 k) · 1 verzia
- Renault Clio Williams 16V5 rýchl., manuálna110 kW150 k
Renault Clio S 1.4 trojdverový hatchback – o aute
Renault Clio S 1.4 je kompaktný hatchback, ktorý bol vyrábaný v období od roku 1990 do 1994. Tento model patrí medzi populárne vozidlá svojej doby, a to nielen kvôli svojmu modernému dizajnu, ale aj praktickosti a hospodárnosti. Clio S 1.4 je vybavený benzínovým motorom s výkonom 59 kW, čo zodpovedá približne 80 konským silám. Prevodovka je 5-stupňová manuálna, čo zaisťuje dobrú ovládateľnosť a dynamiku jazdy.
Dizajn Renaultu Clio S 1.4 je typický pre 90. roky, s hladkými líniami a zaoblenými tvarmi, ktoré mu dodávajú moderný vzhľad. Interiér vozidla je prakticky usporiadaný a ponúka dostatok priestoru pre štyroch cestujúcich. Na palube nájdeme základné prvky vybavenia, ako sú manuálne ovládanie okien, jednoduchý audio systém a niektoré bezpečnostné prvky, ako sú airbagy a ABS, v závislosti od konkrétneho variantu. Kvalita materiálov je primeraná kategórii, v ktorej sa Clio pohybuje, a interiér je navrhnutý tak, aby bol pohodlný a funkčný.
Motor s objemom 1.4 litra poskytuje dostatočný výkon na každodenné jazdenie, pričom spotreba paliva je veľmi priaznivá, čo robí z Clio S ideálne auto pre mestské prostredie. Dynamika akcelerácie je uspokojivá, a aj pri plnom obsadení vozidla si Clio zachováva prijateľné jazdné vlastnosti. Vďaka svojej kompaktnosti a obratnosti je Clio S 1.4 veľmi vhodné na parkovanie v mestských oblastiach, kde je priestor často obmedzený.
Renault Clio S 1.4 sa stal obľúbeným aj pre svoju spoľahlivosť a nízke náklady na údržbu. Mnoho majiteľov oceňuje jednoduchú dostupnosť náhradných dielov a rozšírenú sieť servisov, čo z neho robí praktickú voľbu pre tých, ktorí hľadajú dostupné a ekonomické vozidlo. Celkovo je Renault Clio S 1.4 skvelou voľbou pre každého, kto si želá spoľahlivé a úsporné auto s dobrými jazdnými vlastnosťami pre každodenné používanie.

