Citroën Xsara 1.9 D
vyrábané október 1997 – september 2000 · päťdverová, hatchback · 5 rýchl., manuálna · diesel

Všeobecne6
| Typ karosérie | päťdverová, hatchback |
|---|---|
| Prevodovka | 5 rýchl., manuálna |
| Počet sedadiel | 5 |
| Segment | C (nižšia stredná trieda) |
| Začiatok výroby | október 1997 |
| Ukončenie výroby | september 2000 |
Pohon7
| Hnacia náprava | predná |
|---|---|
| Typ motora | spaľovací motor |
| Palivo | nafta |
| Výkon | 50 kW (68 k) |
| Maximálny výkon (kW) | 50 |
| Maximálny výkon (k) | 68 |
| Max. krútiaci moment | 120 N·m |
Spaľovací motor16
| Počet valcov | 4 |
|---|---|
| Ventily na valec | 2 |
| Objem motora | 1905 cm³ |
| Vŕtanie x zdvih | 83,0 x 88,0 mm |
| Kompresný pomer | 23,0 :1 |
| Max. výkon | 50 kW (68 k) |
| Výkon (kW) | 50 |
| Výkon (k) | 68 |
| Otáčky pri max. výkone | 4600 ot./min |
| Max. krútiaci moment | 120 N·m |
| Otáčky pri max. krútiacom momente | 2000 ot./min |
| Palivový systém | nepriame vstrekovanie |
| Ovládanie ventilov | OHC |
| Turbo | nie |
| Katalyzátor | nie |
| Objem nádrže | 54 l |
Výkon3
| Maximálna rýchlosť | 162 km/h |
|---|---|
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 17,2 s |
| Monitor spotreby | — |
Spotreba (NEDC)7
| Spotreba v meste | 8,3 l/100 km |
|---|---|
| Spotreba mimo mesta | 5,0 l/100 km |
| Kombinovaná spotreba | 6,2 l/100 km |
| CO2 emisie | 171 g/km |
| Energetický štítok | G |
| Spotreba energie | — |
| Batéria | — |
Vonkajšie rozmery7
| Dĺžka | 4167 mm |
|---|---|
| Šírka | 1698 mm |
| Výška | 1405 mm |
| Rázvor | 2540 mm |
| Predná šírka rozchodu | 1423 mm |
| Zadná šírka rozchodu | 1430 mm |
| Svetlá výška | — |
Hmotnosti9
| Pohotovostná hmotnosť | 1087 kg |
|---|---|
| Max. užitočné zaťaženie | 563 kg |
| Max. prípustná hmotnosť | 1650 kg |
| Max. hmotnosť prednej nápravy | — |
| Max. hmotnosť zadnej nápravy | — |
| Max. hmotnosť brzdeného prívesu | 1100 kg |
| Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu | 590 kg |
| Max. zaťaženie ťažného zariadenia | 70 kg |
| Max. zaťaženie strechy | 75 kg |
Batožina3
| Kapacita batožinového priestoru | 408 – 1190 l |
|---|---|
| Dĺžka min/max | 840 mm / - |
| Výška prahu zdvihu | 730 mm |
Podvozok9
| Predné zavesenie | vinuté pružiny |
|---|---|
| Zadné odpruženie | torzná tyč |
| Predný stabilizátor | áno |
| Zadný stabilizátor | áno |
| Predné brzdy | odvetrávané kotúčové |
| Zadné brzdy | bubnové |
| Veľkosť predných pneumatík | 175/65TR14 |
| Veľkosť zadných pneumatík | 175/65TR14 |
| Polomer otáčania | 10,4 m |
Prevodovka8
| 1. stupeň | 3,46:1 |
|---|---|
| 2. stupeň | 1,87:1 |
| 3. stupeň | 1,28:1 |
| 4. stupeň | 0,95:1 |
| 5. stupeň | 0,74:1 |
| Spiatočka | 3,33:1 |
| Rozvodovka | 3,95:1 |
| Otáčky pri 120 km/h (teoreticky) | 3.200 ot./min |
Bezpečnosťmá 5 · nemá 21
| Výsledok crash testu | ★★★ (3/5) |
|---|---|
| ABS | áno (od 5/1999) |
| Airbag vodiča | áno |
| Airbag spolujazdca | áno (od 6/1998) |
| Bočné airbagy | áno (od 6/1998)(predné) |
Nemá / neuvádza sa (21)
Distribúcia brzdnej sily, Brzdový asistent, Pomoc pri núdzovom brzdení, Asistent mŕtveho uhla, Kontrola stability, Kontrola trakcie, Obmedzený sklzový diferenciál, Hlavové airbagy, Kolenný airbag vodiča, Asistent rozbehu do kopca, Asistent jazdných pruhov, Asistent mŕtveho uhla, Senzor únavy, Senzor tlaku v pneumatikách, Mestský bezpečnostný systém, Nočné videnie s rozpoznaním osôb, Systém pred kolíziou, Asistent diaľkových svetiel, Rozpoznávanie dopravných značiek, Systém varovania pred kolíziou, Automatické ovládanie úrovne
Exteriérmá 6 · nemá 15
| Stierače s cyklovačom | áno |
|---|---|
| Metalíza | za príplatok |
| Lakované nárazníky | áno |
| Tónované sklá | áno |
| Elektrické spätné zrkadlá | áno (od 5/1999) |
| Predné hmlové svetlá | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (15)
Hliníkové disky, Posuvná / sklopná strecha, Panoramatická strecha, Strešné lyžiny, Prepážka za prednými sedadlami, Sklopné vonkajšie spätné zrkadlá, Vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým stmievaním, Smerové svetlo vo vonkajších zrkadlách, Automatické zapnutie svetiel, Xenónové svetlá, LED svetlomety, Zadné LED osvetlenie, Svetlá na denné svietenie, Ostrekovače svetiel, Poplašné zariadenie
Interiérmá 6 · nemá 23
| Nastaviteľný volant | áno (výška & hĺbka) |
|---|---|
| Zadné opierky hlavy | nie |
| Sklopné zadné sedadlá | áno |
| Nastaviteľné osvetlenie palubnej dosky | áno |
| Počítadlo dní | áno |
| Ukazovateľ teploty chladiacej vody | áno |
Nemá / neuvádza sa (23)
Výškovo nastaviteľné sedadlá, Bedrová opierka, Elektrické nastavenie sedadiel, Vyhrievané sedadlá, Odvetrávané sedadlá, Športové sedadlá, Kožou potiahnutý volant, Vyhrievaný volant, Kožené čalúnenie, Posuvné zadné sedadlá, Stredová lakťová opierka, Spätné zrkadlo s automatickým stmievaním, Lampa(y) na čítanie, Osvetlené make-up zrkadlo, Tachometer, Ukazovateľ vonkajšej teploty, Palubný počítač, Audio systém, Digitálne rádio (DAB), Ovládacie prvky pre audio na volante, Zvukový vstup, Navigácia, Bluetooth
Komfortmá 4 · nemá 10
| Centrálne zamykanie dverí | áno |
|---|---|
| Bezkľúčový vstup/štartovanie | áno (od 5/1999) |
| Elektrické okná | áno (od 5/1999)(predné) |
| Posilňovač riadenia | áno |
Nemá / neuvádza sa (10)
Tlačidlo štart, Riadiaci obvod, Tempomat, Klimatizácia, Ovládanie teploty vľavo/vpravo, Parkovacie senzory, Cúvacia kamera, Parkovací automat, Elektrická parkovacia brzda, Štart / stop systém
Servis a záruka3
| Servis | 20.000 km / 1 rok |
|---|---|
| Všeobecná záruka | 1 rok, bez obmedzenia |
| Záruka karosérie | 6 rokov |
Ďalšie motorizácie Citroën Xsara (1997 – 2000)
- 1.4i · benzín · 55 kW (75 k) · 4 verzie
- Citroën Xsara 1.4i5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xsara 1.4i Deauville5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xsara 1.4i Ligne Prestige5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xsara 1.4i Ligne Seduction5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- 1.6i · benzín · 65 kW (90 k) · 4 verzie
- Citroën Xsara 1.6i5 rýchl., manuálna65 kW90 k
- Citroën Xsara 1.6i Ligne Prestige4 rýchl., automatická65 kW90 k
- Citroën Xsara 1.6i Ligne Prestige5 rýchl., manuálna65 kW90 k
- Citroën Xsara 1.6i Ligne Seduction5 rýchl., manuálna65 kW90 k
- 1.8i · benzín · 76 kW (103 k) · 6 verzií
- Citroën Xsara 1.8i4 rýchl., automatická76 kW103 k
- Citroën Xsara 1.8i 16V Exclusive5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xsara 1.8i 16V Ligne Prestige5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xsara 1.8i 16V VTS5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xsara 1.8i Ligne Prestige4 rýchl., automatická76 kW103 k
- Citroën Xsara 1.8i Ligne Seduction4 rýchl., automatická76 kW103 k
- 1.9 D · nafta · 50 kW (68 k) · 4 verzie
- Citroën Xsara 1.9 D5 rýchl., manuálna50 kW68 k
- Citroën Xsara 1.9 D Deauville5 rýchl., manuálna50 kW68 k
- Citroën Xsara 1.9 D Ligne Prestige5 rýchl., manuálna50 kW68 k
- Citroën Xsara 1.9 D Ligne Seduction5 rýchl., manuálna50 kW68 k
- 1.9 TD · nafta · 66 kW (90 k) · 3 verzie
- Citroën Xsara 1.9 TD5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xsara 1.9 TD Ligne Prestige5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xsara 1.9 TD Ligne Seduction5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 2.0 HDI · nafta · 66 kW (90 k) · 2 verzie
- Citroën Xsara 2.0 HDI5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xsara 2.0 HDI Ligne Prestige5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 2.0i · benzín · 97 kW (135 k) · 1 verzia
- Citroën Xsara 2.0i 16V Exclusive5 rýchl., manuálna97 kW135 k
Citroën Xsara 1.9 D – o aute
Citroën Xsara 1.9 D je kompaktný automobil, ktorý bol vyrábaný v rokoch 1997 až 2000. Tento model sa stal obľúbeným medzi motoristami vďaka svojej praktickosti, pohodliu a ekonomickému prevádzkovaniu. S motorom s výkonom 50 kW (68 hp) a naftovým palivom, Xsara 1.9 D ponúka vyvážený mix výkonu a efektivity, čo je ideálne pre každodenné jazdenie.
Design Xsary je typický pre automobily tej doby, s hladkými líniami a aerodynamickým tvarom, ktorý znižuje odpor vzduchu. Predná časť vozidla je vybavená charakteristickou mriežkou a svetlometmi, ktoré dodávajú autu moderný vzhľad. Interiér je navrhnutý s dôrazom na pohodlie a funkčnosť. Priestor pre posádku je dostatočne priestranný a umožňuje pohodlné sedenie pre štyroch až piatich cestujúcich.
Motor 1.9 D je známy svojou spoľahlivosťou a nízkou spotrebou paliva. S päťstupňovou manuálnou prevodovkou ponúka dobrú kontrolu nad jazdou a umožňuje vodičovi efektívne využívať výkon motora. Vďaka naftovému pohonu je Xsara 1.9 D ekonomická, s priemernou spotrebou pohybujúcou sa okolo 5-6 litrov na 100 km, čo ju robí vhodnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú cenovo dostupné a úsporné vozidlo.
Bezpečnostné prvky tohto modelu sú v súlade s normami doby. Xsara je vybavená základnými bezpečnostnými prvkami, ako sú airbagy a ABS, ktoré zvyšujú ochranu cestujúcich. Taktiež ponúka dobrú stabilitu na ceste, čo prispieva k celkovému pocitu bezpečia počas jazdy.
Vďaka svojej cenovej dostupnosti a nízkym nákladom na údržbu sa Citroën Xsara 1.9 D stal populárnym vozidlom pre mnohých motoristov. Je to vozidlo, ktoré kombinuje praktickosť s pohodlím a ekonomikou, a preto je ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú spoľahlivé auto na každodenné použitie. Celkovo je Citroën Xsara 1.9 D modelom, ktorý si zaslúži pozornosť, najmä pre tých, ktorí hľadajú cenovo dostupné a efektívne vozidlo.



