Citroën Xsara 1.9 TD
vyrábané október 1997 – máj 1999 · päťdverová, hatchback · 5 rýchl., manuálna · diesel

Všeobecne6
| Typ karosérie | päťdverová, hatchback |
|---|---|
| Prevodovka | 5 rýchl., manuálna |
| Počet sedadiel | 5 |
| Segment | C (nižšia stredná trieda) |
| Začiatok výroby | október 1997 |
| Ukončenie výroby | máj 1999 |
Pohon7
| Hnacia náprava | predná |
|---|---|
| Typ motora | spaľovací motor |
| Palivo | nafta |
| Výkon | 66 kW (90 k) |
| Maximálny výkon (kW) | 66 |
| Maximálny výkon (k) | 90 |
| Max. krútiaci moment | 196 N·m |
Spaľovací motor16
| Počet valcov | 4, v rade |
|---|---|
| Ventily na valec | 2 |
| Objem motora | 1905 cm³ |
| Vŕtanie x zdvih | 83,0 x 88,0 mm |
| Kompresný pomer | 21,8 :1 |
| Max. výkon | 66 kW (90 k) |
| Výkon (kW) | 66 |
| Výkon (k) | 90 |
| Otáčky pri max. výkone | 4000 ot./min |
| Max. krútiaci moment | 196 N·m |
| Otáčky pri max. krútiacom momente | 2250 ot./min |
| Palivový systém | nepriame vstrekovanie |
| Ovládanie ventilov | OHC |
| Turbo | áno (intercooler) |
| Katalyzátor | nie |
| Objem nádrže | 54 l |
Výkon3
| Maximálna rýchlosť | 178 km/h |
|---|---|
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 12,8 s |
| Monitor spotreby | — |
Spotreba (NEDC)7
| Spotreba v meste | 8,8 l/100 km |
|---|---|
| Spotreba mimo mesta | 5,2 l/100 km |
| Kombinovaná spotreba | 6,6 l/100 km |
| CO2 emisie | 176 g/km |
| Energetický štítok | G |
| Spotreba energie | — |
| Batéria | — |
Vonkajšie rozmery7
| Dĺžka | 4167 mm |
|---|---|
| Šírka | 1698 mm |
| Výška | 1405 mm |
| Rázvor | 2540 mm |
| Predná šírka rozchodu | 1423 mm |
| Zadná šírka rozchodu | 1430 mm |
| Svetlá výška | — |
Hmotnosti9
| Pohotovostná hmotnosť | 1127 kg |
|---|---|
| Max. užitočné zaťaženie | 563 kg |
| Max. prípustná hmotnosť | 1690 kg |
| Max. hmotnosť prednej nápravy | — |
| Max. hmotnosť zadnej nápravy | — |
| Max. hmotnosť brzdeného prívesu | 1100 kg |
| Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu | 610 kg |
| Max. zaťaženie ťažného zariadenia | 70 kg |
| Max. zaťaženie strechy | 75 kg |
Batožina3
| Kapacita batožinového priestoru | 408 – 1190 l |
|---|---|
| Dĺžka min/max | 840 mm / - |
| Výška prahu zdvihu | 730 mm |
Podvozok9
| Predné zavesenie | vinuté pružiny |
|---|---|
| Zadné odpruženie | torzná tyč |
| Predný stabilizátor | áno |
| Zadný stabilizátor | áno |
| Predné brzdy | odvetrávané kotúčové |
| Zadné brzdy | bubnové |
| Veľkosť predných pneumatík | 175/65TR14 |
| Veľkosť zadných pneumatík | 175/65TR14 |
| Polomer otáčania | 10,7 m |
Prevodovka8
| 1. stupeň | 3,45:1 |
|---|---|
| 2. stupeň | 1,87:1 |
| 3. stupeň | 1,15:1 |
| 4. stupeň | 0,82:1 |
| 5. stupeň | 0,66:1 |
| Spiatočka | 3,33:1 |
| Rozvodovka | 4,05:1 |
| Otáčky pri 120 km/h (teoreticky) | 2.900 ot./min |
Bezpečnosťmá 5 · nemá 21
| Výsledok crash testu | ★★★ (3/5) |
|---|---|
| ABS | za príplatok |
| Airbag vodiča | áno |
| Airbag spolujazdca | áno (od 6/1998) |
| Bočné airbagy | áno (od 6/1998)(predné) |
Nemá / neuvádza sa (21)
Distribúcia brzdnej sily, Brzdový asistent, Pomoc pri núdzovom brzdení, Asistent mŕtveho uhla, Kontrola stability, Kontrola trakcie, Obmedzený sklzový diferenciál, Hlavové airbagy, Kolenný airbag vodiča, Asistent rozbehu do kopca, Asistent jazdných pruhov, Asistent mŕtveho uhla, Senzor únavy, Senzor tlaku v pneumatikách, Mestský bezpečnostný systém, Nočné videnie s rozpoznaním osôb, Systém pred kolíziou, Asistent diaľkových svetiel, Rozpoznávanie dopravných značiek, Systém varovania pred kolíziou, Automatické ovládanie úrovne
Exteriérmá 5 · nemá 16
| Stierače s cyklovačom | áno |
|---|---|
| Metalíza | za príplatok |
| Lakované nárazníky | áno |
| Tónované sklá | áno |
| Predné hmlové svetlá | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (16)
Hliníkové disky, Posuvná / sklopná strecha, Panoramatická strecha, Strešné lyžiny, Prepážka za prednými sedadlami, Elektrické spätné zrkadlá, Sklopné vonkajšie spätné zrkadlá, Vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým stmievaním, Smerové svetlo vo vonkajších zrkadlách, Automatické zapnutie svetiel, Xenónové svetlá, LED svetlomety, Zadné LED osvetlenie, Svetlá na denné svietenie, Ostrekovače svetiel, Poplašné zariadenie
Interiérmá 6 · nemá 23
| Nastaviteľný volant | áno (výška & hĺbka) |
|---|---|
| Zadné opierky hlavy | nie |
| Sklopné zadné sedadlá | áno |
| Nastaviteľné osvetlenie palubnej dosky | áno |
| Počítadlo dní | áno |
| Ukazovateľ teploty chladiacej vody | áno |
Nemá / neuvádza sa (23)
Výškovo nastaviteľné sedadlá, Bedrová opierka, Elektrické nastavenie sedadiel, Vyhrievané sedadlá, Odvetrávané sedadlá, Športové sedadlá, Kožou potiahnutý volant, Vyhrievaný volant, Kožené čalúnenie, Posuvné zadné sedadlá, Stredová lakťová opierka, Spätné zrkadlo s automatickým stmievaním, Lampa(y) na čítanie, Osvetlené make-up zrkadlo, Tachometer, Ukazovateľ vonkajšej teploty, Palubný počítač, Audio systém, Digitálne rádio (DAB), Ovládacie prvky pre audio na volante, Zvukový vstup, Navigácia, Bluetooth
Komfortmá 2 · nemá 12
| Centrálne zamykanie dverí | áno |
|---|---|
| Posilňovač riadenia | áno |
Nemá / neuvádza sa (12)
Bezkľúčový vstup/štartovanie, Tlačidlo štart, Riadiaci obvod, Elektrické okná, Tempomat, Klimatizácia, Ovládanie teploty vľavo/vpravo, Parkovacie senzory, Cúvacia kamera, Parkovací automat, Elektrická parkovacia brzda, Štart / stop systém
Servis a záruka3
| Servis | 20.000 km / 1 rok |
|---|---|
| Všeobecná záruka | 1 rok, bez obmedzenia |
| Záruka karosérie | 6 rokov |
Ďalšie motorizácie Citroën Xsara (1997 – 2000)
- 1.4i · benzín · 55 kW (75 k) · 4 verzie
- Citroën Xsara 1.4i5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xsara 1.4i Deauville5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xsara 1.4i Ligne Prestige5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xsara 1.4i Ligne Seduction5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- 1.6i · benzín · 65 kW (90 k) · 4 verzie
- Citroën Xsara 1.6i5 rýchl., manuálna65 kW90 k
- Citroën Xsara 1.6i Ligne Prestige4 rýchl., automatická65 kW90 k
- Citroën Xsara 1.6i Ligne Prestige5 rýchl., manuálna65 kW90 k
- Citroën Xsara 1.6i Ligne Seduction5 rýchl., manuálna65 kW90 k
- 1.8i · benzín · 76 kW (103 k) · 6 verzií
- Citroën Xsara 1.8i4 rýchl., automatická76 kW103 k
- Citroën Xsara 1.8i 16V Exclusive5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xsara 1.8i 16V Ligne Prestige5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xsara 1.8i 16V VTS5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xsara 1.8i Ligne Prestige4 rýchl., automatická76 kW103 k
- Citroën Xsara 1.8i Ligne Seduction4 rýchl., automatická76 kW103 k
- 1.9 D · nafta · 50 kW (68 k) · 4 verzie
- Citroën Xsara 1.9 D5 rýchl., manuálna50 kW68 k
- Citroën Xsara 1.9 D Deauville5 rýchl., manuálna50 kW68 k
- Citroën Xsara 1.9 D Ligne Prestige5 rýchl., manuálna50 kW68 k
- Citroën Xsara 1.9 D Ligne Seduction5 rýchl., manuálna50 kW68 k
- 1.9 TD · nafta · 66 kW (90 k) · 3 verzie
- Citroën Xsara 1.9 TD5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xsara 1.9 TD Ligne Prestige5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xsara 1.9 TD Ligne Seduction5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 2.0 HDI · nafta · 66 kW (90 k) · 2 verzie
- Citroën Xsara 2.0 HDI5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xsara 2.0 HDI Ligne Prestige5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 2.0i · benzín · 97 kW (135 k) · 1 verzia
- Citroën Xsara 2.0i 16V Exclusive5 rýchl., manuálna97 kW135 k
Citroën Xsara 1.9 TD – o aute
Citroën Xsara 1.9 TD je kompaktné osobné auto, ktoré sa vyrábalo medzi rokmi 1997 a 2000. Tento model patrí do segmentu hatchback a kombi, pričom je známy svojou praktickosťou, pohodlnosťou a dobrým pomerom ceny a výkonu. Vďaka svojmu elegantnému dizajnu a inovatívnym technológiam sa stal obľúbenou voľbou medzi motoristami hľadajúcimi spoľahlivé a ekonomické vozidlo.
Pod kapotou Citroënu Xsara 1.9 TD sa nachádza naftový motor s výkonom 66 kW, čo zodpovedá približne 90 konským silám. Tento motor je známy svojou trvácnosťou a efektívnosťou, pričom ponúka vyvážený výkon pre každodenné jazdenie. Motor je vybavený turbom, čo zaručuje dobrú dynamiku a zrýchlenie aj pri plne naloženom vozidle. V kombinácii s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou poskytuje vodičovi príjemný zážitok z jazdy a možnosť lepšej kontroly nad vozidlom.
Jednou z hlavných predností tohto modelu je jeho úspornosť. Naftový motor je známy nízkou spotrebou paliva, čo robí z Xsary ideálnu voľbu pre tých, ktorí pravidelne prekonávajú dlhšie vzdialenosti alebo potrebujú spoľahlivé auto na denné dochádzanie. V priemere sa spotreba pohybuje okolo 5-6 litrov na 100 km, čo je v tejto triede vozidiel veľmi priaznivé.
Pohodlie a praktickosť sú ďalšími silnými stránkami Citroënu Xsara. Interiér je navrhnutý s dôrazom na pohodlie cestujúcich, pričom ponúka dostatok priestoru pre päť osôb a veľký batožinový priestor. Materiály použité vo vnútri sú príjemné na dotyk a zaisťujú útulnú atmosféru. Rovnako tak aj výbava vozidla zahŕňa rôzne moderné prvky, ako sú elektrické okná, centrálne zamykanie a klimatizácia, čo zvyšuje komfort pri jazde.
Citroën Xsara 1.9 TD je auto, ktoré sa teší dobrej reputácii z hľadiska spoľahlivosti a nízkych nákladov na údržbu. Je to ideálne vozidlo pre rodiny, študentov alebo každého, kto hľadá dostupné a praktické auto s dobrými jazdnými vlastnosťami. Vzhľadom na svoje výhody a výnimočný výkon je Citroën Xsara 1.9 TD stále obľúbenou voľbou medzi používateľmi na trhu jazdených vozidiel.



