Renault Megane dCi 130 Energy Dynamique
vyrábané júl 2012 – október 2012 · päťdverová, hatchback · 6 rýchl., manuálna · diesel

Všeobecne6
| Typ karosérie | päťdverová, hatchback |
|---|---|
| Prevodovka | 6 rýchl., manuálna |
| Počet sedadiel | 5 |
| Segment | C (nižšia stredná trieda) |
| Začiatok výroby | júl 2012 |
| Ukončenie výroby | október 2012 |
Pohon7
| Hnacia náprava | predná |
|---|---|
| Typ motora | spaľovací motor |
| Palivo | nafta |
| Výkon | 96 kW (130 k) |
| Maximálny výkon (kW) | 96 |
| Maximálny výkon (k) | 130 |
| Max. krútiaci moment | 320 N·m |
Spaľovací motor16
| Počet valcov | 4, v rade |
|---|---|
| Ventily na valec | 4 |
| Objem motora | 1598 cm³ |
| Vŕtanie x zdvih | 80,0 x 79,5 mm |
| Kompresný pomer | 15,4 :1 |
| Max. výkon | 96 kW (130 k) |
| Výkon (kW) | 96 |
| Výkon (k) | 130 |
| Otáčky pri max. výkone | 4000 ot./min |
| Max. krútiaci moment | 320 N·m |
| Otáčky pri max. krútiacom momente | 2000 ot./min |
| Palivový systém | common rail |
| Ovládanie ventilov | DOHC |
| Turbo | áno (intercooler) |
| Katalyzátor | filter pevných častíc |
| Objem nádrže | 60 l |
Výkon3
| Maximálna rýchlosť | 200 km/h |
|---|---|
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 9,8 s |
| Monitor spotreby | — |
Spotreba (NEDC)7
| Spotreba v meste | 4,9 l/100 km |
|---|---|
| Spotreba mimo mesta | 3,8 l/100 km |
| Kombinovaná spotreba | 4,2 l/100 km |
| CO2 emisie | 109 g/km |
| Energetický štítok | E |
| Spotreba energie | — |
| Batéria | — |
Vonkajšie rozmery7
| Dĺžka | 4295 mm |
|---|---|
| Šírka | 1808 mm |
| Výška | 1471 mm |
| Rázvor | 2641 mm |
| Predná šírka rozchodu | 1546 mm |
| Zadná šírka rozchodu | 1547 mm |
| Svetlá výška | 120 mm |
Hmotnosti9
| Pohotovostná hmotnosť | 1295 kg |
|---|---|
| Max. užitočné zaťaženie | 564 kg |
| Max. prípustná hmotnosť | 1859 kg |
| Max. hmotnosť prednej nápravy | — |
| Max. hmotnosť zadnej nápravy | — |
| Max. hmotnosť brzdeného prívesu | 1300 kg |
| Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu | 695 kg |
| Max. zaťaženie ťažného zariadenia | 75 kg |
| Max. zaťaženie strechy | — |
Batožina2
| Kapacita batožinového priestoru | 372 – 1162 l |
|---|---|
| Výška prahu zdvihu | 770 mm |
Vnútorné rozmery13
| Vzdialenosť operadlo / pedále | 905 – 1140 mm |
|---|---|
| Predná svetlá výška | 950 – 1020 mm |
| Dĺžka predného operadla | 620 mm |
| Dĺžka predného sedadla | 465 mm |
| Predná vstupná výška | 540 mm |
| Predná vnútorná šírka | 1440 mm |
| Vzdialenosť operadla vpredu/vzadu | 585 – 810 mm |
| Priem. vzdialenosť operadla vpredu/vzadu | 660 mm |
| Zadná svetlá výška | 950 mm |
| Dĺžka opierky chrbta | 620 mm |
| Dĺžka zadného sedadla | 475 mm |
| Výška zadného sedadla | 350 mm |
| Zadná vnútorná šírka | 1410 mm |
Podvozok9
| Predné zavesenie | vinuté pružiny |
|---|---|
| Zadné odpruženie | vinuté pružiny |
| Predný stabilizátor | áno |
| Zadný stabilizátor | áno |
| Predné brzdy | odvetrávané kotúčové, 280 mm |
| Zadné brzdy | kotúčové, 260 mm |
| Veľkosť predných pneumatík | 205/50 R17 |
| Veľkosť zadných pneumatík | 205/50 R17 |
| Polomer otáčania | 11,0 m |
Prevodovka9
| 1. stupeň | 3,42:1 |
|---|---|
| 2. stupeň | 1,84:1 |
| 3. stupeň | 1,19:1 |
| 4. stupeň | 0,85:1 |
| 5. stupeň | 0,67:1 |
| 6. stupeň | 0,60:1 |
| Spiatočka | 3,17:1 |
| Rozvodovka | 3,81:1 |
| Otáčky pri 120 km/h (teoreticky) | 2.300 ot./min |
Bezpečnosťmá 11 · nemá 15
| Výsledok crash testu | ★★★★★ (5/5) |
|---|---|
| ABS | áno |
| Distribúcia brzdnej sily | áno |
| Brzdový asistent | áno |
| Kontrola stability | áno |
| Kontrola trakcie | áno |
| Airbag vodiča | áno |
| Airbag spolujazdca | áno |
| Bočné airbagy | áno (predné) |
| Hlavové airbagy | áno (predné a zadné) |
| Senzor tlaku v pneumatikách | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (15)
Pomoc pri núdzovom brzdení, Asistent mŕtveho uhla, Obmedzený sklzový diferenciál, Kolenný airbag vodiča, Asistent rozbehu do kopca, Asistent jazdných pruhov, Asistent mŕtveho uhla, Senzor únavy, Mestský bezpečnostný systém, Nočné videnie s rozpoznaním osôb, Systém pred kolíziou, Asistent diaľkových svetiel, Rozpoznávanie dopravných značiek, Systém varovania pred kolíziou, Automatické ovládanie úrovne
Exteriérmá 13 · nemá 8
| Stierače s cyklovačom | áno (dažďový senzor) |
|---|---|
| Hliníkové disky | áno |
| Metalíza | za príplatok |
| Lakované nárazníky | áno |
| Tónované sklá | áno |
| Prepážka za prednými sedadlami | za príplatok |
| Elektrické spätné zrkadlá | áno (vyhrievané) |
| Sklopné vonkajšie spätné zrkadlá | za príplatok |
| Smerové svetlo vo vonkajších zrkadlách | áno |
| Predné hmlové svetlá | áno |
| Automatické zapnutie svetiel | áno |
| Xenónové svetlá | za príplatok |
| Svetlá na denné svietenie | áno |
Nemá / neuvádza sa (8)
Posuvná / sklopná strecha, Panoramatická strecha, Strešné lyžiny, Vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým stmievaním, LED svetlomety, Zadné LED osvetlenie, Ostrekovače svetiel, Poplašné zariadenie
Interiérmá 20 · nemá 9
| Výškovo nastaviteľné sedadlá | áno |
|---|---|
| Bedrová opierka | áno (šofér) |
| Vyhrievané sedadlá | za príplatok |
| Kožou potiahnutý volant | áno |
| Nastaviteľný volant | áno (výška & hĺbka) |
| Zadné opierky hlavy | áno |
| Sklopné zadné sedadlá | áno (v častiach) |
| Stredová lakťová opierka | áno (predná) |
| Lampa(y) na čítanie | áno (predné) |
| Nastaviteľné osvetlenie palubnej dosky | áno |
| Tachometer | áno |
| Počítadlo dní | áno |
| Ukazovateľ teploty chladiacej vody | áno |
| Ukazovateľ vonkajšej teploty | áno |
| Palubný počítač | áno |
| Audio systém | áno |
| Ovládacie prvky pre audio na volante | áno |
| Zvukový vstup | áno (aux & usb) |
| Navigácia | áno (farebný displej) |
| Bluetooth | áno |
Nemá / neuvádza sa (9)
Elektrické nastavenie sedadiel, Odvetrávané sedadlá, Športové sedadlá, Vyhrievaný volant, Kožené čalúnenie, Posuvné zadné sedadlá, Spätné zrkadlo s automatickým stmievaním, Osvetlené make-up zrkadlo, Digitálne rádio (DAB)
Komfortmá 12 · nemá 2
| Centrálne zamykanie dverí | áno |
|---|---|
| Bezkľúčový vstup/štartovanie | áno (vstup & štart) |
| Tlačidlo štart | áno |
| Elektrické okná | áno (predné a zadné) |
| Posilňovač riadenia | áno |
| Tempomat | áno |
| Klimatizácia | áno (automatická) |
| Ovládanie teploty vľavo/vpravo | áno |
| Parkovacie senzory | áno (zadné) |
| Cúvacia kamera | za príplatok |
| Elektrická parkovacia brzda | za príplatok |
| Štart / stop systém | áno |
Nemá / neuvádza sa (2)
Riadiaci obvod, Parkovací automat
Servis a záruka3
| Servis | 30.000 km / 2 roky |
|---|---|
| Všeobecná záruka | 2 roky, bez obmedzenia |
| Záruka karosérie | 12 rokov |
Ďalšie motorizácie Renault Megane (2012 – 2013)
- 1.6 16V · benzín · 74 kW (100 k) · 1 verzia
- Renault Megane 1.6 16V 100 Authentique5 rýchl., manuálna74 kW100 k
- 2.0 16V · benzín · 102 kW (140 k) · 3 verzie
- Renault Megane 2.0 16V 140 Boseplynulá automatická102 kW140 k
- Renault Megane 2.0 16V 140 Collectionplynulá automatická102 kW140 k
- Renault Megane 2.0 16V 140 Dynamiqueplynulá automatická102 kW140 k
- dCi · nafta · 81 kW (110 k) · 23 verzií
- Renault Megane dCi 110 Bose6 rýchl., automatická s dvojitou spojkou81 kW110 k
- Renault Megane dCi 110 Collection6 rýchl., automatická s dvojitou spojkou81 kW110 k
- Renault Megane dCi 110 Dynamique6 rýchl., automatická s dvojitou spojkou81 kW110 k
- Renault Megane dCi 110 ECO2 Bose6 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Renault Megane dCi 110 ECO2 Bose6 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Renault Megane dCi 110 ECO2 Collection6 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Renault Megane dCi 110 ECO2 Collection6 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Renault Megane dCi 110 ECO2 Dynamique6 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Renault Megane dCi 110 ECO2 Expression6 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Renault Megane dCi 110 ECO2 Expression6 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Renault Megane dCi 110 ECO2 GT-Line6 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Renault Megane dCi 110 ECO2 GT-Line6 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Renault Megane dCi 110 Expression6 rýchl., automatická s dvojitou spojkou81 kW110 k
- Renault Megane dCi 110 GT-Line6 rýchl., automatická s dvojitou spojkou81 kW110 k
- Renault Megane dCi 130 Energy Bose6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane dCi 130 Energy Bose6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane dCi 130 Energy Bose6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane dCi 130 Energy Collection6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane dCi 130 Energy Collection6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane dCi 130 Energy Dynamique6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane dCi 130 Energy GT-Line6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane dCi 130 Energy GT-Line6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane dCi 130 Energy GT-Line6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- TCe · benzín · 85 kW (115 k) · 16 verzií
- Renault Megane TCe 115 Energy Authentique6 rýchl., manuálna85 kW115 k
- Renault Megane TCe 115 Energy Bose6 rýchl., manuálna85 kW115 k
- Renault Megane TCe 115 Energy Collection6 rýchl., manuálna85 kW115 k
- Renault Megane TCe 115 Energy Dynamique6 rýchl., manuálna85 kW115 k
- Renault Megane TCe 115 Energy Expression6 rýchl., manuálna85 kW115 k
- Renault Megane TCe 115 Energy GT-Line6 rýchl., manuálna85 kW115 k
- Renault Megane TCe 130 Bose6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane TCe 130 Collection6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane TCe 130 Dynamique6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane TCe 130 Energy Bose6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane TCe 130 Energy Collection6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane TCe 130 Energy GT-Line6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane TCe 130 Expression6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane TCe 130 GT-Line6 rýchl., manuálna96 kW130 k
- Renault Megane TCe 180 GT6 rýchl., manuálna132 kW180 k
- Renault Megane TCe 190 GT6 rýchl., manuálna140 kW190 k
Renault Megane dCi 130 Energy Dynamique – o aute
Renault Megane dCi 130 Energy Dynamique je automobil, ktorý sa vyrábal v rokoch 2012 až 2013 a patrí do segmentu kompaktných hatchbackov. Tento model je známy svojou kombináciou moderného dizajnu, komfortu a efektívnosti, pričom sa zameriava na široké spektrum zákazníkov, ktorí hľadajú spoľahlivý a hospodárny automobil.
Pod kapotou Renaultu Megane dCi 130 sa nachádza naftový motor s výkonom 96 kW (130 hp), ktorý poskytuje dostatočnú silu na dynamickú jazdu a zároveň je šetrný k životnému prostrediu. Motor je vybavený modernou technológiou, ktorá optimalizuje spaľovanie a znižuje emisie, čím spĺňa prísne normy Euro 5. Vďaka tomu je Megane nielen výkonný, ale aj ekologicky prijateľný, čo ocenia najmä motoristi, ktorí sa snažia minimalizovať svoj uhlíkový odtlačok.
Automobil je vybavený šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá umožňuje hladké a presné radenie. Táto prevodovka poskytuje vodičovi plnú kontrolu nad výkonom motora, čo je obzvlášť výhodné pri jazde na diaľnici alebo pri predbiehaní. V kombinácii so spomínaným motorom ponúka Megane vynikajúcu rovnováhu medzi dynamikou a hospodárnosťou, pričom priemerná spotreba paliva sa pohybuje okolo 4,4 litra na 100 km, čo je veľmi konkurencieschopná hodnota v tejto triede.
Dizajn Renaultu Megane je moderný a elegantný, s hladkými líniami a výraznou prednou časťou, ktorá je charakteristická pre značku Renault. Interiér je navrhnutý s dôrazom na pohodlie a funkčnosť, pričom ponúka kvalitné materiály a množstvo technológií, vrátane multimediálneho systému s Bluetooth pripojením a navigáciou. Sedenie je pohodlné a dostatočne priestranné, čo robí z Megane ideálne auto na dlhé cesty aj každodenné jazdenie po meste.
Bezpečnostné prvky sú na vysokej úrovni, čo zahŕňa airbagy, ABS, ESP a množstvo ďalších asistenčných systémov, ktoré zvyšujú ochranu cestujúcich. Celkovo je Renault Megane dCi 130 Energy Dynamique skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú kombináciu výkonu, efektivity a komfortu v jednom balení.







