Citroën XM Turbo D12 Comfort
vyrábané apríl 1990 – júl 1994 · päťdverová, hatchback · 5 rýchl., manuálna · diesel

Všeobecne6
| Typ karosérie | päťdverová, hatchback |
|---|---|
| Prevodovka | 5 rýchl., manuálna |
| Počet sedadiel | 5 |
| Segment | E (vyššia stredná trieda) |
| Začiatok výroby | apríl 1990 |
| Ukončenie výroby | júl 1994 |
Pohon7
| Hnacia náprava | predná |
|---|---|
| Typ motora | spaľovací motor |
| Palivo | nafta |
| Výkon | 81 kW (110 k) |
| Maximálny výkon (kW) | 81 |
| Maximálny výkon (k) | 110 |
| Max. krútiaci moment | 245 N·m |
Spaľovací motor16
| Počet valcov | 4, v motor |
|---|---|
| Ventily na valec | 3 |
| Objem motora | 2088 cm³ |
| Vŕtanie x zdvih | 85,0 x 92,0 mm |
| Kompresný pomer | 21,5 :1 |
| Max. výkon | 81 kW (110 k) |
| Výkon (kW) | 81 |
| Výkon (k) | 110 |
| Otáčky pri max. výkone | 4300 ot./min |
| Max. krútiaci moment | 245 N·m |
| Otáčky pri max. krútiacom momente | 2000 ot./min |
| Palivový systém | nepriame vstrekovanie |
| Ovládanie ventilov | OHC |
| Turbo | áno |
| Katalyzátor | nie |
| Objem nádrže | 80 l |
Výkon3
| Maximálna rýchlosť | 192 km/h |
|---|---|
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 12,4 s |
| Monitor spotreby | — |
Spotreba (NEDC)6
| Spotreba v meste | — |
|---|---|
| Spotreba mimo mesta | — |
| Kombinovaná spotreba | 6,4 l/100 km |
| CO2 emisie | — |
| Spotreba energie | — |
| Batéria | — |
Vonkajšie rozmery7
| Dĺžka | 4708 mm |
|---|---|
| Šírka | 1794 mm |
| Výška | 1385 mm |
| Rázvor | 2850 mm |
| Predná šírka rozchodu | 1520 mm |
| Zadná šírka rozchodu | 1447 mm |
| Svetlá výška | — |
Hmotnosti9
| Pohotovostná hmotnosť | 1390 kg |
|---|---|
| Max. užitočné zaťaženie | 520 kg |
| Max. prípustná hmotnosť | 1910 kg |
| Max. hmotnosť prednej nápravy | — |
| Max. hmotnosť zadnej nápravy | — |
| Max. hmotnosť brzdeného prívesu | 1500 kg |
| Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu | 695 kg |
| Max. zaťaženie ťažného zariadenia | — |
| Max. zaťaženie strechy | 80 kg |
Batožina1
| Kapacita batožinového priestoru | 455 – 1460 l |
|---|
Podvozok9
| Predné zavesenie | hydropneum. |
|---|---|
| Zadné odpruženie | hydropneum. |
| Predný stabilizátor | áno |
| Zadný stabilizátor | áno |
| Predné brzdy | odvetrávané kotúčové |
| Zadné brzdy | kotúčové |
| Veľkosť predných pneumatík | 195/65 R15 |
| Veľkosť zadných pneumatík | 195/65 R15 |
| Polomer otáčania | 11,6 m |
Prevodovka8
| 1. stupeň | 3,42:1 |
|---|---|
| 2. stupeň | 1,94:1 |
| 3. stupeň | 1,25:1 |
| 4. stupeň | 0,88:1 |
| 5. stupeň | 0,67:1 |
| Spiatočka | 3,15:1 |
| Rozvodovka | 3,93:1 |
| Otáčky pri 120 km/h (teoreticky) | 2.650 ot./min |
Exteriérmá 4 · nemá 17
| Stierače s cyklovačom | áno |
|---|---|
| Metalíza | áno |
| Lakované nárazníky | áno |
| Tónované sklá | áno |
Nemá / neuvádza sa (17)
Hliníkové disky, Posuvná / sklopná strecha, Panoramatická strecha, Strešné lyžiny, Prepážka za prednými sedadlami, Elektrické spätné zrkadlá, Sklopné vonkajšie spätné zrkadlá, Vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým stmievaním, Smerové svetlo vo vonkajších zrkadlách, Predné hmlové svetlá, Automatické zapnutie svetiel, Xenónové svetlá, LED svetlomety, Zadné LED osvetlenie, Svetlá na denné svietenie, Ostrekovače svetiel, Poplašné zariadenie
Interiérmá 9 · nemá 20
| Výškovo nastaviteľné sedadlá | áno (šofér) |
|---|---|
| Nastaviteľný volant | áno |
| Sklopné zadné sedadlá | áno |
| Lampa(y) na čítanie | áno (predné a zadné) |
| Nastaviteľné osvetlenie palubnej dosky | áno |
| Tachometer | áno |
| Počítadlo dní | áno |
| Ukazovateľ teploty chladiacej vody | áno |
| Ukazovateľ vonkajšej teploty | áno |
Nemá / neuvádza sa (20)
Bedrová opierka, Elektrické nastavenie sedadiel, Vyhrievané sedadlá, Odvetrávané sedadlá, Športové sedadlá, Kožou potiahnutý volant, Vyhrievaný volant, Kožené čalúnenie, Zadné opierky hlavy, Posuvné zadné sedadlá, Stredová lakťová opierka, Spätné zrkadlo s automatickým stmievaním, Osvetlené make-up zrkadlo, Palubný počítač, Audio systém, Digitálne rádio (DAB), Ovládacie prvky pre audio na volante, Zvukový vstup, Navigácia, Bluetooth
Komfortmá 4 · nemá 10
| Centrálne zamykanie dverí | áno |
|---|---|
| Bezkľúčový vstup/štartovanie | áno |
| Elektrické okná | áno (predné) |
| Posilňovač riadenia | áno |
Nemá / neuvádza sa (10)
Tlačidlo štart, Riadiaci obvod, Tempomat, Klimatizácia, Ovládanie teploty vľavo/vpravo, Parkovacie senzory, Cúvacia kamera, Parkovací automat, Elektrická parkovacia brzda, Štart / stop systém
Servis a záruka3
| Servis | 10.000 km / 1 rok |
|---|---|
| Všeobecná záruka | 1 rok, bez obmedzenia |
| Záruka karosérie | 6 rokov |
Ďalšie motorizácie Citroën XM (1989 – 1994)
- 2.0i · benzín · 81 kW (110 k) · 7 verzií
- Citroën XM 2.0i5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën XM 2.0i4 rýchl., automatická90 kW122 k
- Citroën XM 2.0i5 rýchl., manuálna90 kW122 k
- Citroën XM 2.0i Ambiance4 rýchl., automatická90 kW122 k
- Citroën XM 2.0i Ambiance5 rýchl., manuálna90 kW122 k
- Citroën XM 2.0i Comfort4 rýchl., automatická90 kW122 k
- Citroën XM 2.0i Comfort5 rýchl., manuálna90 kW122 k
- D12 · nafta · 61 kW (83 k) · 1 verzia
- Citroën XM D125 rýchl., manuálna61 kW83 k
- Turbo · benzín · 107 kW (146 k) · 2 verzie
- Citroën XM Turbo C.T. Ambiance5 rýchl., manuálna107 kW146 k
- Citroën XM Turbo C.T. Comfort5 rýchl., manuálna107 kW146 k
- Turbo · nafta · 81 kW (110 k) · 4 verzie
- Citroën XM Turbo D12 Ambiance4 rýchl., automatická81 kW110 k
- Citroën XM Turbo D12 Ambiance5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën XM Turbo D12 Comfort4 rýchl., automatická81 kW110 k
- Citroën XM Turbo D12 Comfort5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- V6 · benzín · 125 kW (170 k) · 3 verzie
- Citroën XM V6 Ambiance4 rýchl., automatická125 kW170 k
- Citroën XM V6 Ambiance5 rýchl., manuálna125 kW170 k
- Citroën XM V6 Exclusive4 rýchl., automatická125 kW170 k
- V6.24 · benzín · 147 kW (200 k) · 1 verzia
- Citroën XM V6.245 rýchl., manuálna147 kW200 k
Citroën XM Turbo D12 Comfort – o aute
Citroën XM Turbo D12 Comfort je automobil, ktorý sa vyrábal v období od roku 1989 do 1994. Tento model bol predstavený ako luxusný sedan, ktorý mal ambíciu konkurovať najlepším automobilom v tejto triede. Citroën XM sa stal ikonou v oblasti automobilového dizajnu a technológie, pričom jeho futuristický vzhľad a pokrokové riešenia si získali množstvo fanúšikov.
Pod kapotou modelu XM Turbo D12 Comfort sa nachádza naftový motor s výkonom 81 kW, čo zodpovedá približne 110 konským silám. Tento motor je známy svojou efektivitou a spoľahlivosťou, pričom ponúka dostatočný výkon pre komfortnú jazdu na diaľnici aj v mestských podmienkach. Motor je spojený s päťstupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá umožňuje vodičovi plne využiť potenciál motora a prispôsobiť jazdné vlastnosti aktuálnym podmienkam. Prevodovka je navrhnutá tak, aby zabezpečila hladké a presné radenie, čo prispieva k celkovému komfortu jazdy.
Jedným z najvýraznejších rysov Citroënu XM je jeho hydropneumatický systém odpruženia, ktorý zabezpečuje vynikajúcu jazdnú stabilitu a pohodlie. Tento systém umožňuje automaticky prispôsobovať výšku vozidla a tvrdosť odpruženia podľa aktuálnych jazdných podmienok, čo znamená, že aj na nerovných cestách si vodič môže užiť pohodlnú jazdu. Interiér modelu XM je veľmi priestranný a komfortný, s kvalitnými materiálmi a premysleným usporiadaním. Vybavenie Comfort zahŕňa množstvo funkcií, ako sú elektricky ovládané okná, klimatizácia a kvalitný audio systém.
Citroën XM Turbo D12 Comfort sa pýši aj svojou aerodynamickou karosériou, ktorá nielenže prispieva k elegantnému vzhľadu, ale aj k znižovaniu spotreby paliva a zlepšovaniu jazdných vlastností. Naftová verzia tohto modelu je známa svojou úspornosťou, čo je určite plus pre tých, ktorí hľadajú ekonomické a spoľahlivé vozidlo na každodenné používanie.
Vzhľadom na všetky tieto vlastnosti sa Citroën XM Turbo D12 Comfort stal obľúbeným autom pre tých, ktorí oceňujú kombináciu luxusu, pohodlia a výkonu. Jeho unikátne technológie a dizajn ho odlišujú od konkurenčných modelov a dodnes si udržuje svoje miesto medzi klasickými automobilmi.



