Citroën Xantia 1.6i X
vyrábané jún 1993 – jún 1997 · päťdverová, hatchback · 5 rýchl., manuálna · benzín

Všeobecne6
| Typ karosérie | päťdverová, hatchback |
|---|---|
| Prevodovka | 5 rýchl., manuálna |
| Počet sedadiel | 5 |
| Segment | D (stredná trieda) |
| Začiatok výroby | jún 1993 |
| Ukončenie výroby | jún 1997 |
Pohon7
| Hnacia náprava | predná |
|---|---|
| Typ motora | spaľovací motor |
| Palivo | benzín |
| Výkon | 66 kW (90 k) |
| Maximálny výkon (kW) | 66 |
| Maximálny výkon (k) | 90 |
| Max. krútiaci moment | 130 N·m |
Spaľovací motor16
| Počet valcov | 4, v rade |
|---|---|
| Ventily na valec | 2 |
| Objem motora | 1580 cm³ |
| Vŕtanie x zdvih | 83,0 x 73,0 mm |
| Kompresný pomer | 9,25 :1 |
| Max. výkon | 66 kW (90 k) |
| Výkon (kW) | 66 |
| Výkon (k) | 90 |
| Otáčky pri max. výkone | 6000 ot./min |
| Max. krútiaci moment | 130 N·m |
| Otáčky pri max. krútiacom momente | 2600 ot./min |
| Palivový systém | viacbodové vstrekovanie |
| Ovládanie ventilov | OHC |
| Turbo | nie |
| Katalyzátor | bežný |
| Objem nádrže | 70 l |
Výkon3
| Maximálna rýchlosť | 175 km/h |
|---|---|
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 13,4 s |
| Monitor spotreby | — |
Spotreba (NEDC)6
| Spotreba v meste | — |
|---|---|
| Spotreba mimo mesta | — |
| Kombinovaná spotreba | 7,9 l/100 km |
| CO2 emisie | — |
| Spotreba energie | — |
| Batéria | — |
Podvozok9
| Predné zavesenie | hydropneum. |
|---|---|
| Zadné odpruženie | hydropneum. |
| Predný stabilizátor | áno |
| Zadný stabilizátor | áno |
| Predné brzdy | odvetrávané kotúčové |
| Zadné brzdy | kotúčové |
| Veľkosť predných pneumatík | 175/70TR14 |
| Veľkosť zadných pneumatík | 175/70TR14 |
| Polomer otáčania | 11,0 m |
Prevodovka8
| 1. stupeň | 3,46:1 |
|---|---|
| 2. stupeň | 1,87:1 |
| 3. stupeň | 1,28:1 |
| 4. stupeň | 0,95:1 |
| 5. stupeň | 0,74:1 |
| Spiatočka | 3,33:1 |
| Rozvodovka | 4,19:1 |
| Otáčky pri 120 km/h (teoreticky) | 3.300 ot./min |
Ďalšie motorizácie Citroën Xantia (1993 – 1998)
- 1.6i · benzín · 66 kW (90 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 1.6i X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.6i X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 1.8i · benzín · 82 kW (112 k) · 12 verzií
- Citroën Xantia 1.8i 16V SX5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V SX5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V X5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V X5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.8i Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.8i SX4 rýchl., automatická76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i SX4 rýchl., automatická76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i SX5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i SX5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i X5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i X5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- 1.9 D · nafta · 52 kW (71 k) · 8 verzií
- Citroën Xantia 1.9 D SX4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D SX4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D SX5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D SX5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- 1.9 SD · nafta · 55 kW (75 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia 1.9 SD SX5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD SX5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD X5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD X5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- 1.9 TD · nafta · 66 kW (90 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia 1.9 TD SX5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD SX5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 16V · benzín · 114 kW (155 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 16V VSX5 rýchl., manuálna114 kW155 k
- Citroën Xantia 16V VSX5 rýchl., manuálna114 kW155 k
- 2.0i · benzín · 99 kW (135 k) · 10 verzií
- Citroën Xantia 2.0i 16V SX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V SX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V VSX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V VSX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i SX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i SX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i SX5 rýchl., manuálna90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i SX5 rýchl., manuálna90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i VSX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i VSX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- 2.1 TD · nafta · 81 kW (110 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 2.1 TD SX5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.1 TD SX5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Turbo · benzín · 112 kW (152 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia Turbo C.T. Activa5 rýchl., manuálna112 kW152 k
- Citroën Xantia Turbo C.T. Activa5 rýchl., manuálna112 kW152 k
- V6 · benzín · 143 kW (194 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia V6 Activa4 rýchl., automatická143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Activa4 rýchl., automatická143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Activa5 rýchl., manuálna143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Activa5 rýchl., manuálna143 kW194 k
Citroën Xantia 1.6i X – o aute
Citroën Xantia 1.6i X, vyrábaný v rokoch 1993 až 1998, je automobil, ktorý patrí do strednej triedy a bol navrhnutý francúzskou automobilkou Citroën. Tento model sa preslávil svojou inovatívnou technológiou, komfortom a charakteristickým dizajnom. Xantia je známa predovšetkým svojím hydropneumatickým odpružením, ktoré poskytuje vynikajúcu jazdnú stabilitu a pohodlie, čo je pre Citroën typické.
Pod kapotou modelu Xantia 1.6i X sa nachádza benzínový motor s výkonom 66 kW, čo zodpovedá približne 90 koní. Tento motor sa vyznačuje dobrou rovnováhou medzi výkonmi a hospodárnosťou, čo z neho robí ideálnu voľbu pre každodenné jazdenie. S päťstupňovou manuálnou prevodovkou je jazda plynulá a reaguje na potreby vodiča, čím umožňuje efektívne využitie výkonu motora. Maximálny krútiaci moment je dosahovaný pri optimálnych otáčkach, čo prispieva k dynamickému jazdeniu.
Dizajn Xantie je typický pre 90. roky, s hladkými líniami a aerodynamickým tvarom, ktorý znižuje odpor vzduchu a prispieva k efektivite vozidla. Interiér vozidla ponúka dostatok priestoru pre pasažierov aj batožinu, pričom je vybavený množstvom praktických prvkov. Kvalitné materiály a ergonomické usporiadanie ovládacích prvkov zabezpečujú pohodlné a intuitívne ovládanie.
Xantia je tiež známa svojou bezpečnosťou, pričom mnohé modely sú vybavené airbagmi a systémami na ochranu pasažierov. Vďaka svojej robustnej konštrukcii a výbornej viditeľnosti z vozidla sa stala populárnou voľbou pre rodiny aj jednotlivcov.
Celkovo je Citroën Xantia 1.6i X kombináciou komfortu, bezpečnosti a efektivity. Je to vozidlo, ktoré si získalo srdcia mnohých motoristov vďaka svojej spoľahlivosti a výnimočným jazdným vlastnostiam. Pre tých, ktorí hľadajú praktický a pohodlný automobil s dobrou spotrebou paliva, je Xantia skvelou voľbou. Tento model sa aj po rokoch od svojho uvedenia na trh teší obľube a málokedy sklamaní, či už na dennodenných cestách alebo dlhších výletoch.



