Citroën Xantia 2.0i SX
vyrábané apríl 1993 – júl 1995 · päťdverová, hatchback · 5 rýchl., manuálna · benzín

Všeobecne6
| Typ karosérie | päťdverová, hatchback |
|---|---|
| Prevodovka | 5 rýchl., manuálna |
| Počet sedadiel | 5 |
| Segment | D (stredná trieda) |
| Začiatok výroby | apríl 1993 |
| Ukončenie výroby | júl 1995 |
Pohon7
| Hnacia náprava | predná |
|---|---|
| Typ motora | spaľovací motor |
| Palivo | benzín |
| Výkon | 90 kW (122 k) |
| Maximálny výkon (kW) | 90 |
| Maximálny výkon (k) | 122 |
| Max. krútiaci moment | 176 N·m |
Spaľovací motor16
| Počet valcov | 4, v rade |
|---|---|
| Ventily na valec | 2 |
| Objem motora | 1998 cm³ |
| Vŕtanie x zdvih | 86,0 x 86,0 mm |
| Kompresný pomer | 9,5 :1 |
| Max. výkon | 90 kW (122 k) |
| Výkon (kW) | 90 |
| Výkon (k) | 122 |
| Otáčky pri max. výkone | 5750 ot./min |
| Max. krútiaci moment | 176 N·m |
| Otáčky pri max. krútiacom momente | 2750 ot./min |
| Palivový systém | viacbodové vstrekovanie |
| Ovládanie ventilov | OHC |
| Turbo | nie |
| Katalyzátor | bežný |
| Objem nádrže | 70 l |
Výkon3
| Maximálna rýchlosť | 198 km/h |
|---|---|
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 10,1 s |
| Monitor spotreby | — |
Spotreba (NEDC)6
| Spotreba v meste | — |
|---|---|
| Spotreba mimo mesta | — |
| Kombinovaná spotreba | 8,6 l/100 km |
| CO2 emisie | — |
| Spotreba energie | — |
| Batéria | — |
Vonkajšie rozmery7
| Dĺžka | 4444 mm |
|---|---|
| Šírka | 1755 mm |
| Výška | 1380 mm |
| Rázvor | 2740 mm |
| Predná šírka rozchodu | 1482 mm |
| Zadná šírka rozchodu | 1442 mm |
| Svetlá výška | — |
Hmotnosti9
| Pohotovostná hmotnosť | 1290 kg |
|---|---|
| Max. užitočné zaťaženie | 510 kg |
| Max. prípustná hmotnosť | 1800 kg |
| Max. hmotnosť prednej nápravy | — |
| Max. hmotnosť zadnej nápravy | — |
| Max. hmotnosť brzdeného prívesu | 1200 kg |
| Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu | 669 kg |
| Max. zaťaženie ťažného zariadenia | 75 kg |
| Max. zaťaženie strechy | 75 kg |
Batožina1
| Kapacita batožinového priestoru | 480 – 1418 l |
|---|
Podvozok9
| Predné zavesenie | hydropneum. |
|---|---|
| Zadné odpruženie | hydropneum. |
| Predný stabilizátor | áno |
| Zadný stabilizátor | áno |
| Predné brzdy | kotúčové |
| Zadné brzdy | kotúčové |
| Veľkosť predných pneumatík | 185/65VR14 |
| Veľkosť zadných pneumatík | 185/65VR14 |
| Polomer otáčania | 11,0 m |
Prevodovka8
| 1. stupeň | 3,46:1 |
|---|---|
| 2. stupeň | 1,87:1 |
| 3. stupeň | 1,28:1 |
| 4. stupeň | 0,95:1 |
| 5. stupeň | 0,75:1 |
| Spiatočka | 3,33:1 |
| Rozvodovka | 3,82:1 |
| Otáčky pri 120 km/h (teoreticky) | 3.050 ot./min |
Bezpečnosťmá 4 · nemá 22
| Výsledok crash testu | ★ (1/5) |
|---|---|
| ABS | za príplatok |
| Airbag vodiča | za príplatok |
| Automatické ovládanie úrovne | áno |
Nemá / neuvádza sa (22)
Distribúcia brzdnej sily, Brzdový asistent, Pomoc pri núdzovom brzdení, Asistent mŕtveho uhla, Kontrola stability, Kontrola trakcie, Obmedzený sklzový diferenciál, Airbag spolujazdca, Bočné airbagy, Hlavové airbagy, Kolenný airbag vodiča, Asistent rozbehu do kopca, Asistent jazdných pruhov, Asistent mŕtveho uhla, Senzor únavy, Senzor tlaku v pneumatikách, Mestský bezpečnostný systém, Nočné videnie s rozpoznaním osôb, Systém pred kolíziou, Asistent diaľkových svetiel, Rozpoznávanie dopravných značiek, Systém varovania pred kolíziou
Exteriérmá 9 · nemá 12
| Stierače s cyklovačom | áno |
|---|---|
| Hliníkové disky | za príplatok |
| Posuvná / sklopná strecha | za príplatok |
| Metalíza | za príplatok |
| Lakované nárazníky | áno |
| Tónované sklá | áno |
| Elektrické spätné zrkadlá | nie |
| Predné hmlové svetlá | nie |
| Poplašné zariadenie | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (12)
Panoramatická strecha, Strešné lyžiny, Prepážka za prednými sedadlami, Sklopné vonkajšie spätné zrkadlá, Vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým stmievaním, Smerové svetlo vo vonkajších zrkadlách, Automatické zapnutie svetiel, Xenónové svetlá, LED svetlomety, Zadné LED osvetlenie, Svetlá na denné svietenie, Ostrekovače svetiel
Interiérmá 10 · nemá 19
| Výškovo nastaviteľné sedadlá | áno (šofér) |
|---|---|
| Bedrová opierka | áno (šofér) |
| Nastaviteľný volant | áno |
| Kožené čalúnenie | nie |
| Sklopné zadné sedadlá | áno (v častiach) |
| Lampa(y) na čítanie | áno (predné) |
| Nastaviteľné osvetlenie palubnej dosky | áno |
| Tachometer | áno |
| Počítadlo dní | áno |
| Ukazovateľ teploty chladiacej vody | áno |
Nemá / neuvádza sa (19)
Elektrické nastavenie sedadiel, Vyhrievané sedadlá, Odvetrávané sedadlá, Športové sedadlá, Kožou potiahnutý volant, Vyhrievaný volant, Zadné opierky hlavy, Posuvné zadné sedadlá, Stredová lakťová opierka, Spätné zrkadlo s automatickým stmievaním, Osvetlené make-up zrkadlo, Ukazovateľ vonkajšej teploty, Palubný počítač, Audio systém, Digitálne rádio (DAB), Ovládacie prvky pre audio na volante, Zvukový vstup, Navigácia, Bluetooth
Komfortmá 6 · nemá 8
| Centrálne zamykanie dverí | áno |
|---|---|
| Bezkľúčový vstup/štartovanie | áno |
| Elektrické okná | áno (predné) |
| Posilňovač riadenia | áno |
| Tempomat | za príplatok |
| Klimatizácia | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (8)
Tlačidlo štart, Riadiaci obvod, Ovládanie teploty vľavo/vpravo, Parkovacie senzory, Cúvacia kamera, Parkovací automat, Elektrická parkovacia brzda, Štart / stop systém
Servis a záruka3
| Servis | 15.000 km / 1 rok |
|---|---|
| Všeobecná záruka | 1 rok, bez obmedzenia |
| Záruka karosérie | 6 rokov |
Ďalšie motorizácie Citroën Xantia (1993 – 1998)
- 1.6i · benzín · 66 kW (90 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 1.6i X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.6i X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 1.8i · benzín · 82 kW (112 k) · 12 verzií
- Citroën Xantia 1.8i 16V SX5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V SX5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V X5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V X5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.8i Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.8i SX4 rýchl., automatická76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i SX4 rýchl., automatická76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i SX5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i SX5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i X5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i X5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- 1.9 D · nafta · 52 kW (71 k) · 8 verzií
- Citroën Xantia 1.9 D SX4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D SX4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D SX5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D SX5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- 1.9 SD · nafta · 55 kW (75 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia 1.9 SD SX5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD SX5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD X5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD X5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- 1.9 TD · nafta · 66 kW (90 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia 1.9 TD SX5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD SX5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 16V · benzín · 114 kW (155 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 16V VSX5 rýchl., manuálna114 kW155 k
- Citroën Xantia 16V VSX5 rýchl., manuálna114 kW155 k
- 2.0i · benzín · 99 kW (135 k) · 10 verzií
- Citroën Xantia 2.0i 16V SX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V SX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V VSX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V VSX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i SX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i SX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i SX5 rýchl., manuálna90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i SX5 rýchl., manuálna90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i VSX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i VSX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- 2.1 TD · nafta · 81 kW (110 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 2.1 TD SX5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.1 TD SX5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Turbo · benzín · 112 kW (152 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia Turbo C.T. Activa5 rýchl., manuálna112 kW152 k
- Citroën Xantia Turbo C.T. Activa5 rýchl., manuálna112 kW152 k
- V6 · benzín · 143 kW (194 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia V6 Activa4 rýchl., automatická143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Activa4 rýchl., automatická143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Activa5 rýchl., manuálna143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Activa5 rýchl., manuálna143 kW194 k
Citroën Xantia 2.0i SX – o aute
Citroën Xantia 2.0i SX je automobil, ktorý sa vyrábal od apríla 1993 do júla 1995 a patrí do strednej triedy vozidiel. Tento model sa stal známy pre svoju kombináciu komfortu, technológie a výkonnosti, čo ho robilo obľúbenou voľbou pre mnohých motoristov. Xantia bola navrhnutá s dôrazom na aerodynamiku, čo sa odrazilo na jej elegantných líniách a modernom vzhľade, ktorý aj dnes pôsobí atraktívne.
Pod kapotou tohto modelu sa nachádza benzínový motor s objemom 2.0 litra, ktorý generuje výkon 90 kW, čo zodpovedá približne 122 konským silám. Tento motor poskytuje dostatočnú dynamiku na to, aby Xantia zvládla každodenné jazdy aj dlhšie cesty. S manuálnou 5-stupňovou prevodovkou si vodič môže užiť plynulé radenie a dobrú ovládateľnosť vozidla. Motor je známy svojou spoľahlivosťou a efektívnosťou, čo prispieva k nízkym prevádzkovým nákladom.
Jedným z najvýraznejších rysov Citroënu Xantia je jeho hydropneumatický systém, ktorý zaisťuje vynikajúcu jazdnú stabilitu a komfort. Vďaka tomuto systému sa vozidlo dokáže prispôsobiť rôznym jazdným podmienkam a terénom, čím poskytuje vodičovi a pasažierom vysokú úroveň pohodlia. Jazda na Xantii je často popisovaná ako "plávajúca", čo znamená, že dokáže pohltiť nerovnosti na ceste a zabezpečiť hladký priebeh.
Interiér Xantie je priestranný a dobre vybavený, pričom ponúka dostatok miesta pre štyroch až piatich pasažierov. Kvalitné materiály a ergonomický dizajn prispievajú k príjemnej atmosfére vo vozidle. Na palube nájdeme množstvo praktických prvkov, ako sú elektricky ovládané okná, klimatizácia a rádio, čo zvyšuje komfort cestovania.
Xantia 2.0i SX sa taktiež vyznačuje dobrými bezpečnostnými prvkami, vrátane pevných karosárskych štruktúr a dostupných airbagov, čo zvyšuje ochranu pasažierov. Celkovo je Citroën Xantia 2.0i SX vozidlo, ktoré ponúka skvelú kombináciu výkonu, komfortu a technológie, a to všetko za veľmi prijateľnú cenu. Tento model sa stal obľúbeným medzi motoristami, ktorí hľadali spoľahlivé a pohodlné auto na každodenné jazdenie.



