Citroën Xantia 2.0i VSX
vyrábané júl 1995 – november 1996 · päťdverová, hatchback · 4 rýchl., automatická · benzín

Všeobecne6
| Typ karosérie | päťdverová, hatchback |
|---|---|
| Prevodovka | 4 rýchl., automatická |
| Počet sedadiel | 5 |
| Segment | D (stredná trieda) |
| Začiatok výroby | júl 1995 |
| Ukončenie výroby | november 1996 |
Pohon7
| Hnacia náprava | predná |
|---|---|
| Typ motora | spaľovací motor |
| Palivo | benzín |
| Výkon | 90 kW (122 k) |
| Maximálny výkon (kW) | 90 |
| Maximálny výkon (k) | 122 |
| Max. krútiaci moment | 176 N·m |
Spaľovací motor16
| Počet valcov | 4, v rade |
|---|---|
| Ventily na valec | 2 |
| Objem motora | 1998 cm³ |
| Vŕtanie x zdvih | 86,0 x 86,0 mm |
| Kompresný pomer | 9,5 :1 |
| Max. výkon | 90 kW (122 k) |
| Výkon (kW) | 90 |
| Výkon (k) | 122 |
| Otáčky pri max. výkone | 5750 ot./min |
| Max. krútiaci moment | 176 N·m |
| Otáčky pri max. krútiacom momente | 2750 ot./min |
| Palivový systém | viacbodové vstrekovanie |
| Ovládanie ventilov | OHC |
| Turbo | nie |
| Katalyzátor | bežný |
| Objem nádrže | 70 l |
Výkon3
| Maximálna rýchlosť | 195 km/h |
|---|---|
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 11,9 s |
| Monitor spotreby | — |
Spotreba (NEDC)6
| Spotreba v meste | — |
|---|---|
| Spotreba mimo mesta | — |
| Kombinovaná spotreba | 9,1 l/100 km |
| CO2 emisie | — |
| Spotreba energie | — |
| Batéria | — |
Vonkajšie rozmery7
| Dĺžka | 4444 mm |
|---|---|
| Šírka | 1755 mm |
| Výška | 1380 mm |
| Rázvor | 2740 mm |
| Predná šírka rozchodu | 1482 mm |
| Zadná šírka rozchodu | 1442 mm |
| Svetlá výška | — |
Hmotnosti9
| Pohotovostná hmotnosť | 1310 kg |
|---|---|
| Max. užitočné zaťaženie | 470 kg |
| Max. prípustná hmotnosť | 1780 kg |
| Max. hmotnosť prednej nápravy | — |
| Max. hmotnosť zadnej nápravy | — |
| Max. hmotnosť brzdeného prívesu | 1200 kg |
| Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu | 705 kg |
| Max. zaťaženie ťažného zariadenia | 75 kg |
| Max. zaťaženie strechy | 75 kg |
Batožina1
| Kapacita batožinového priestoru | 480 – 1418 l |
|---|
Podvozok9
| Predné zavesenie | hydropneum. |
|---|---|
| Zadné odpruženie | hydropneum. |
| Predný stabilizátor | áno |
| Zadný stabilizátor | áno |
| Predné brzdy | odvetrávané kotúčové |
| Zadné brzdy | kotúčové |
| Veľkosť predných pneumatík | 185/65VR14 |
| Veľkosť zadných pneumatík | 185/65VR14 |
| Polomer otáčania | 11,0 m |
Prevodovka7
| 1. stupeň | 2,51:1 |
|---|---|
| 2. stupeň | 1,42:1 |
| 3. stupeň | 1,04:1 |
| 4. stupeň | 0,77:1 |
| Spiatočka | 2,94:1 |
| Rozvodovka | 3,82:1 |
| Otáčky pri 120 km/h (teoreticky) | 3.150 ot./min |
Bezpečnosťmá 4 · nemá 22
| Výsledok crash testu | ★ (1/5) |
|---|---|
| ABS | áno |
| Airbag vodiča | áno |
| Automatické ovládanie úrovne | áno |
Nemá / neuvádza sa (22)
Distribúcia brzdnej sily, Brzdový asistent, Pomoc pri núdzovom brzdení, Asistent mŕtveho uhla, Kontrola stability, Kontrola trakcie, Obmedzený sklzový diferenciál, Airbag spolujazdca, Bočné airbagy, Hlavové airbagy, Kolenný airbag vodiča, Asistent rozbehu do kopca, Asistent jazdných pruhov, Asistent mŕtveho uhla, Senzor únavy, Senzor tlaku v pneumatikách, Mestský bezpečnostný systém, Nočné videnie s rozpoznaním osôb, Systém pred kolíziou, Asistent diaľkových svetiel, Rozpoznávanie dopravných značiek, Systém varovania pred kolíziou
Exteriérmá 9 · nemá 12
| Stierače s cyklovačom | áno (nastaviteľné) |
|---|---|
| Hliníkové disky | za príplatok |
| Posuvná / sklopná strecha | za príplatok |
| Metalíza | za príplatok |
| Lakované nárazníky | áno |
| Tónované sklá | áno |
| Elektrické spätné zrkadlá | áno (vyhrievané) |
| Predné hmlové svetlá | áno |
| Poplašné zariadenie | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (12)
Panoramatická strecha, Strešné lyžiny, Prepážka za prednými sedadlami, Sklopné vonkajšie spätné zrkadlá, Vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým stmievaním, Smerové svetlo vo vonkajších zrkadlách, Automatické zapnutie svetiel, Xenónové svetlá, LED svetlomety, Zadné LED osvetlenie, Svetlá na denné svietenie, Ostrekovače svetiel
Interiérmá 14 · nemá 15
| Výškovo nastaviteľné sedadlá | áno (šofér) |
|---|---|
| Bedrová opierka | áno (šofér) |
| Elektrické nastavenie sedadiel | za príplatok |
| Nastaviteľný volant | áno |
| Kožené čalúnenie | za príplatok |
| Zadné opierky hlavy | áno |
| Sklopné zadné sedadlá | áno (v častiach) |
| Lampa(y) na čítanie | áno (predné) |
| Osvetlené make-up zrkadlo | áno |
| Nastaviteľné osvetlenie palubnej dosky | áno |
| Tachometer | áno |
| Počítadlo dní | áno |
| Ukazovateľ teploty chladiacej vody | áno |
| Ukazovateľ vonkajšej teploty | áno |
Nemá / neuvádza sa (15)
Vyhrievané sedadlá, Odvetrávané sedadlá, Športové sedadlá, Kožou potiahnutý volant, Vyhrievaný volant, Posuvné zadné sedadlá, Stredová lakťová opierka, Spätné zrkadlo s automatickým stmievaním, Palubný počítač, Audio systém, Digitálne rádio (DAB), Ovládacie prvky pre audio na volante, Zvukový vstup, Navigácia, Bluetooth
Komfortmá 6 · nemá 8
| Centrálne zamykanie dverí | áno |
|---|---|
| Bezkľúčový vstup/štartovanie | áno |
| Elektrické okná | áno (predné a zadné) |
| Posilňovač riadenia | áno |
| Tempomat | za príplatok |
| Klimatizácia | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (8)
Tlačidlo štart, Riadiaci obvod, Ovládanie teploty vľavo/vpravo, Parkovacie senzory, Cúvacia kamera, Parkovací automat, Elektrická parkovacia brzda, Štart / stop systém
Servis a záruka3
| Servis | 15.000 km / 1 rok |
|---|---|
| Všeobecná záruka | 1 rok, bez obmedzenia |
| Záruka karosérie | 6 rokov |
Ďalšie motorizácie Citroën Xantia (1993 – 1998)
- 1.6i · benzín · 66 kW (90 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 1.6i X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.6i X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 1.8i · benzín · 82 kW (112 k) · 12 verzií
- Citroën Xantia 1.8i 16V SX5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V SX5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V X5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V X5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.8i Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.8i SX4 rýchl., automatická76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i SX4 rýchl., automatická76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i SX5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i SX5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i X5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i X5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- 1.9 D · nafta · 52 kW (71 k) · 8 verzií
- Citroën Xantia 1.9 D SX4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D SX4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D SX5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D SX5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- 1.9 SD · nafta · 55 kW (75 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia 1.9 SD SX5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD SX5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD X5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD X5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- 1.9 TD · nafta · 66 kW (90 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia 1.9 TD SX5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD SX5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 16V · benzín · 114 kW (155 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 16V VSX5 rýchl., manuálna114 kW155 k
- Citroën Xantia 16V VSX5 rýchl., manuálna114 kW155 k
- 2.0i · benzín · 99 kW (135 k) · 10 verzií
- Citroën Xantia 2.0i 16V SX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V SX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V VSX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V VSX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i SX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i SX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i SX5 rýchl., manuálna90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i SX5 rýchl., manuálna90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i VSX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i VSX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- 2.1 TD · nafta · 81 kW (110 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 2.1 TD SX5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.1 TD SX5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Turbo · benzín · 112 kW (152 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia Turbo C.T. Activa5 rýchl., manuálna112 kW152 k
- Citroën Xantia Turbo C.T. Activa5 rýchl., manuálna112 kW152 k
- V6 · benzín · 143 kW (194 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia V6 Activa4 rýchl., automatická143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Activa4 rýchl., automatická143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Activa5 rýchl., manuálna143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Activa5 rýchl., manuálna143 kW194 k
Citroën Xantia 2.0i VSX – o aute
Citroën Xantia 2.0i VSX je automobil, ktorý bol vyrábaný medzi júlom 1995 a novembrom 1996. Tento model je známy svojou kombináciou komfortu, technológie a výkonnosti, čo z neho robí atraktívnu voľbu pre milovníkov automobilov z obdobia 90. rokov. S motorom s objemom 2.0 litra a výkonom 90 kW (122 koní) sa Xantia 2.0i VSX radí medzi vozidlá, ktoré ponúkajú dostatočnú dynamiku a zároveň sa vyznačujú dobrým správaním na ceste.
Jedným z najvýraznejších rysov tohto modelu je jeho automatická prevodovka, ktorá zabezpečuje pohodlné a bezproblémové riadenie. S štyrmi prevodovými stupňami je jazda plynulá a hladká, čo je obzvlášť výhodné v mestskom prostredí, kde sa časté zastavovanie a rozbiehanie stáva rutinou. Motor s benzínovým pohonom poskytuje nielen dobrú výkonovú charakteristiku, ale aj uspokojivú spotrebu paliva, čo je pre majiteľov vozidla dôležitý aspekt.
Citroën Xantia je známy svojím pohodlným interiérom, ktorý bol navrhnutý s dôrazom na ergonomiku a komfort cestovania. Vnútorný priestor poskytuje dostatok miesta pre vodiča a pasažierov, pričom sa kladie dôraz na kvalitu použitých materiálov. Palubná doska je prehľadná a intuitívna, čo uľahčuje ovládanie rôznych funkcií vozidla. Medzi výbavou môžeme nájsť aj klimatizáciu, elektricky ovládané okná a zrkadlá, ako aj rôzne bezpečnostné prvky, ktoré zvyšujú úroveň ochrany pasažierov.
Xantia 2.0i VSX sa vyznačuje aj svojou výnimočnou jazdnou dynamikou. Vozidlo je vybavené pokročilým systémom zavesenia, ktorý zabezpečuje stabilitu a komfort aj na menej kvalitných cestách. Jazda na tomto modeli je príjemná a radosťou, a to ako na dlhších trasách, tak aj pri každodenných jazdách.
Celkovo môžeme povedať, že Citroën Xantia 2.0i VSX predstavuje zaujímavú kombináciu výkonu, komfortu a technológie. S jeho dizajnom, ktorý zachytáva ducha 90. rokov, a jeho praktickými vlastnosťami, sa stal obľúbeným modelom medzi vodičmi, ktorí hľadajú spoľahlivé a pohodlné vozidlo na každodenné používanie.



