Citroën Xantia 1.9 D X
vyrábané júl 1994 – november 1996 · päťdverová, hatchback · 4 rýchl., automatická · diesel

Všeobecne6
| Typ karosérie | päťdverová, hatchback |
|---|---|
| Prevodovka | 4 rýchl., automatická |
| Počet sedadiel | 5 |
| Segment | D (stredná trieda) |
| Začiatok výroby | júl 1994 |
| Ukončenie výroby | november 1996 |
Pohon7
| Hnacia náprava | predná |
|---|---|
| Typ motora | spaľovací motor |
| Palivo | nafta |
| Výkon | 52 kW (71 k) |
| Maximálny výkon (kW) | 52 |
| Maximálny výkon (k) | 71 |
| Max. krútiaci moment | 121 N·m |
Spaľovací motor16
| Počet valcov | 4 |
|---|---|
| Ventily na valec | 2 |
| Objem motora | 1905 cm³ |
| Vŕtanie x zdvih | 83,0 x 88,0 mm |
| Kompresný pomer | 23,0 :1 |
| Max. výkon | 52 kW (71 k) |
| Výkon (kW) | 52 |
| Výkon (k) | 71 |
| Otáčky pri max. výkone | 4600 ot./min |
| Max. krútiaci moment | 121 N·m |
| Otáčky pri max. krútiacom momente | 2000 ot./min |
| Palivový systém | nepriame vstrekovanie |
| Ovládanie ventilov | OHC |
| Turbo | nie |
| Katalyzátor | nie |
| Objem nádrže | 65 l |
Výkon3
| Maximálna rýchlosť | 154 km/h |
|---|---|
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 23,6 s |
| Monitor spotreby | — |
Spotreba (NEDC)6
| Spotreba v meste | — |
|---|---|
| Spotreba mimo mesta | — |
| Kombinovaná spotreba | 6,7 l/100 km |
| CO2 emisie | — |
| Spotreba energie | — |
| Batéria | — |
Vonkajšie rozmery7
| Dĺžka | 4444 mm |
|---|---|
| Šírka | 1755 mm |
| Výška | 1387 mm |
| Rázvor | 2740 mm |
| Predná šírka rozchodu | 1482 mm |
| Zadná šírka rozchodu | 1442 mm |
| Svetlá výška | — |
Hmotnosti9
| Pohotovostná hmotnosť | 1239 kg |
|---|---|
| Max. užitočné zaťaženie | 506 kg |
| Max. prípustná hmotnosť | 1745 kg |
| Max. hmotnosť prednej nápravy | — |
| Max. hmotnosť zadnej nápravy | — |
| Max. hmotnosť brzdeného prívesu | 1200 kg |
| Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu | 655 kg |
| Max. zaťaženie ťažného zariadenia | 75 kg |
| Max. zaťaženie strechy | 75 kg |
Batožina1
| Kapacita batožinového priestoru | 480 – 1418 l |
|---|
Podvozok9
| Predné zavesenie | hydropneum. |
|---|---|
| Zadné odpruženie | hydropneum. |
| Predný stabilizátor | áno |
| Zadný stabilizátor | áno |
| Predné brzdy | odvetrávané kotúčové |
| Zadné brzdy | kotúčové |
| Veľkosť predných pneumatík | 175/70TR14 |
| Veľkosť zadných pneumatík | 175/70TR14 |
| Polomer otáčania | 11,0 m |
Prevodovka7
| 1. stupeň | 2,51:1 |
|---|---|
| 2. stupeň | 1,42:1 |
| 3. stupeň | 1,04:1 |
| 4. stupeň | 0,77:1 |
| Spiatočka | 2,94:1 |
| Rozvodovka | 3,67:1 |
| Otáčky pri 120 km/h (teoreticky) | 3.000 ot./min |
Bezpečnosťmá 4 · nemá 22
| Výsledok crash testu | ★ (1/5) |
|---|---|
| ABS | za príplatok |
| Airbag vodiča | za príplatok |
| Automatické ovládanie úrovne | áno |
Nemá / neuvádza sa (22)
Distribúcia brzdnej sily, Brzdový asistent, Pomoc pri núdzovom brzdení, Asistent mŕtveho uhla, Kontrola stability, Kontrola trakcie, Obmedzený sklzový diferenciál, Airbag spolujazdca, Bočné airbagy, Hlavové airbagy, Kolenný airbag vodiča, Asistent rozbehu do kopca, Asistent jazdných pruhov, Asistent mŕtveho uhla, Senzor únavy, Senzor tlaku v pneumatikách, Mestský bezpečnostný systém, Nočné videnie s rozpoznaním osôb, Systém pred kolíziou, Asistent diaľkových svetiel, Rozpoznávanie dopravných značiek, Systém varovania pred kolíziou
Exteriérmá 6 · nemá 15
| Stierače s cyklovačom | áno |
|---|---|
| Posuvná / sklopná strecha | za príplatok |
| Metalíza | za príplatok |
| Lakované nárazníky | áno |
| Tónované sklá | áno |
| Poplašné zariadenie | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (15)
Hliníkové disky, Panoramatická strecha, Strešné lyžiny, Prepážka za prednými sedadlami, Elektrické spätné zrkadlá, Sklopné vonkajšie spätné zrkadlá, Vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým stmievaním, Smerové svetlo vo vonkajších zrkadlách, Predné hmlové svetlá, Automatické zapnutie svetiel, Xenónové svetlá, LED svetlomety, Zadné LED osvetlenie, Svetlá na denné svietenie, Ostrekovače svetiel
Interiérmá 8 · nemá 21
| Výškovo nastaviteľné sedadlá | za príplatok |
|---|---|
| Nastaviteľný volant | áno |
| Sklopné zadné sedadlá | áno |
| Lampa(y) na čítanie | áno (predné) |
| Nastaviteľné osvetlenie palubnej dosky | áno |
| Tachometer | áno |
| Počítadlo dní | áno |
| Ukazovateľ teploty chladiacej vody | áno |
Nemá / neuvádza sa (21)
Bedrová opierka, Elektrické nastavenie sedadiel, Vyhrievané sedadlá, Odvetrávané sedadlá, Športové sedadlá, Kožou potiahnutý volant, Vyhrievaný volant, Kožené čalúnenie, Zadné opierky hlavy, Posuvné zadné sedadlá, Stredová lakťová opierka, Spätné zrkadlo s automatickým stmievaním, Osvetlené make-up zrkadlo, Ukazovateľ vonkajšej teploty, Palubný počítač, Audio systém, Digitálne rádio (DAB), Ovládacie prvky pre audio na volante, Zvukový vstup, Navigácia, Bluetooth
Komfortmá 5 · nemá 9
| Centrálne zamykanie dverí | nie |
|---|---|
| Bezkľúčový vstup/štartovanie | nie |
| Elektrické okná | nie |
| Posilňovač riadenia | áno |
| Klimatizácia | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (9)
Tlačidlo štart, Riadiaci obvod, Tempomat, Ovládanie teploty vľavo/vpravo, Parkovacie senzory, Cúvacia kamera, Parkovací automat, Elektrická parkovacia brzda, Štart / stop systém
Servis a záruka3
| Servis | 10.000 km / 1 rok |
|---|---|
| Všeobecná záruka | 1 rok, bez obmedzenia |
| Záruka karosérie | 6 rokov |
Ďalšie motorizácie Citroën Xantia (1993 – 1998)
- 1.6i · benzín · 66 kW (90 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 1.6i X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.6i X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 1.8i · benzín · 82 kW (112 k) · 12 verzií
- Citroën Xantia 1.8i 16V SX5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V SX5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V X5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V X5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.8i Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.8i SX4 rýchl., automatická76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i SX4 rýchl., automatická76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i SX5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i SX5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i X5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- Citroën Xantia 1.8i X5 rýchl., manuálna76 kW103 k
- 1.9 D · nafta · 52 kW (71 k) · 8 verzií
- Citroën Xantia 1.9 D SX4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D SX4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D SX5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D SX5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X4 rýchl., automatická52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- Citroën Xantia 1.9 D X5 rýchl., manuálna52 kW71 k
- 1.9 SD · nafta · 55 kW (75 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia 1.9 SD SX5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD SX5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD X5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD X5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- 1.9 TD · nafta · 66 kW (90 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia 1.9 TD SX5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD SX5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD X5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 16V · benzín · 114 kW (155 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 16V VSX5 rýchl., manuálna114 kW155 k
- Citroën Xantia 16V VSX5 rýchl., manuálna114 kW155 k
- 2.0i · benzín · 99 kW (135 k) · 10 verzií
- Citroën Xantia 2.0i 16V SX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V SX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V VSX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V VSX5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i SX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i SX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i SX5 rýchl., manuálna90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i SX5 rýchl., manuálna90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i VSX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- Citroën Xantia 2.0i VSX4 rýchl., automatická90 kW122 k
- 2.1 TD · nafta · 81 kW (110 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 2.1 TD SX5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.1 TD SX5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Turbo · benzín · 112 kW (152 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia Turbo C.T. Activa5 rýchl., manuálna112 kW152 k
- Citroën Xantia Turbo C.T. Activa5 rýchl., manuálna112 kW152 k
- V6 · benzín · 143 kW (194 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia V6 Activa4 rýchl., automatická143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Activa4 rýchl., automatická143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Activa5 rýchl., manuálna143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Activa5 rýchl., manuálna143 kW194 k
Citroën Xantia 1.9 D X – o aute
Citroën Xantia 1.9 D X je automobil, ktorý sa vyrábal od júla 1994 do novembra 1996. Tento model patrí medzi stredne veľké automobily a je známy svojou pohodlnosťou a inovatívnymi technológiami, ktoré Citroën do svojich vozidiel implementoval. Xantia bola navrhnutá tak, aby ponúkala komfort a jazdné vlastnosti, ktoré sú pre túto značku typické.
Pod kapotou Citroëna Xantia 1.9 D X sa nachádza naftový motor s objemom 1.9 litra, ktorý vyvíja výkon 52 kW, čo je ekvivalentné približne 71 koní. Tento motor je známy svojou spoľahlivosťou a hospodárnosťou, pričom ponúka dobrú rovnováhu medzi výkonovými parametrami a úsporou paliva. Vďaka svojej naftovej konfigurácii je Xantia 1.9 D X ideálna pre dlhšie cesty a každodenné jazdy, pričom dokáže efektívne zvládať aj mestský ruch.
Automobil je vybavený štvorgeneračnou automatickou prevodovkou, ktorá zabezpečuje hladké a komfortné radenie prevodových stupňov. Automatická prevodovka zvyšuje pohodlie jazdy, pretože vodič sa nemusí zaoberať manuálnym radením, čo je obzvlášť výhodné v mestských podmienkach a v hustej premávke. Xantia ponúka aj veľmi dobré jazdné vlastnosti, vďaka ktorým je stabilná na ceste a dobre zvláda aj náročnejšie podmienky.
Interiér Citroëna Xantia je navrhnutý s dôrazom na komfort a ergonómiu. Sedadlá sú pohodlné a poskytujú dostatočnú oporu, pričom materiály použité na čalúnenie sú príjemné na dotyk. Vozidlo ponúka dostatok priestoru pre pasažierov aj batožinu, čo z neho robí praktického spoločníka na dlhé cesty.
Xantia je taktiež známa svojím unikátnym hydropneumatickým odpružením, ktoré zabezpečuje vynikajúcu jazdnú stabilitu a komfort. Toto odpruženie sa dokáže prispôsobiť rôznym podmienkam na ceste, čo zaručuje plynulú jazdu aj na nerovných povrchoch.
Celkovo je Citroën Xantia 1.9 D X automobil, ktorý kombinuje pohodlie, praktickosť a ekonomickosť. Je ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú spoľahlivé a komfortné vozidlo na každodenné používanie. Jeho nadčasový dizajn a kvalitné spracovanie z neho robia atraktívnu voľbu aj po mnohých rokoch od jeho výroby.



