Automobilová značka Opel má bohatú a pestrú históriu, ktorá siaha až do konca 19. storočia. Vznikla v Nemecku a stala sa jednou z najvýznamnejších značiek na európskom trhu. Jej príbeh je plný inovácií, technologického pokroku a obchodných zmien.
Spoločnosť Opel bola založená Adamom Opelom v roku 1862 v meste Rüsselsheim, Nemecko. Pôvodne sa firma zaoberala výrobou šijacích strojov, ale už v roku 1886 rozšírila svoju produkciu na bicykle. Až po smrti Adama Opela sa jeho synovia rozhodli vstúpiť do automobilového priemyslu, čo sa stalo v roku 1899, keď Opel vyrobil svoj prvý automobil, známy ako Opel Patent Motor Car, System Lutzmann. Tento model však nebol príliš úspešný a Opel sa rozhodol pre spoluprácu s francúzskym výrobcom Darracq, čo prinieslo lepšie výsledky.
V roku 1902 Opel predstavil svoj prvý vlastný automobil s dvojvalcovým motorom. Avšak skutočný úspech priniesol až model Opel 4/8 PS, známy tiež ako „Doktorwagen“, ktorý bol obľúbený medzi lekármi pre svoju spoľahlivosť a jednoduchú údržbu. Vďaka tomuto modelu sa Opel stal najväčším výrobcom automobilov v Nemecku už v roku 1914.
Po prvej svetovej vojne Opel pokračoval v raste a v roku 1924 zaviedol výrobu na montážnej linke, čo výrazne znížilo náklady a zvýšilo efektivitu. V roku 1929 sa spoločnosť Opel stala súčasťou americkej automobilky General Motors, čo jej umožnilo expandovať na ďalšie trhy a získať prístup k novým technológiám.
Počas druhej svetovej vojny bola továreň Opel v Rüsselsheime poškodená bombardovaním, čo viedlo k dočasnému zastaveniu výroby. Po vojne však Opel rýchlo obnovil výrobu a predstavil niekoľko úspešných modelov, vrátane Opel Olympia a Opel Kapitän. Najväčší úspech v povojnovom období zaznamenal model Opel Kadett, ktorý sa stal symbolom dostupného rodinného automobilu.
V 70. a 80. rokoch 20. storočia Opel pokračoval v inováciách a rozširovaní svojho portfólia. Modely ako Opel Manta, Opel Ascona či Opel Monza získali popularitu medzi širokou verejnosťou. V tomto období Opel tiež kládol dôraz na bezpečnosť a ekológiu, pričom začal vyvíjať modely s nižšou spotrebou paliva a nižšími emisiami.
V 90. rokoch Opel čelil rastúcej konkurencii na európskom trhu. Napriek tomu sa značke podarilo udržať si významné postavenie, a to vďaka modelom ako Opel Astra a Opel Corsa, ktoré sa stali veľmi populárnymi a dodnes patria medzi najpredávanejšie automobily značky.
V roku 2017 prešla značka Opel významnou zmenou, keď ju General Motors predal francúzskej automobilke PSA Group (teraz Stellantis). Táto zmena priniesla nove možnosti pre spoluprácu a zdieľanie technológií s inými značkami skupiny, ako sú Peugeot a Citroën. Opel sa začal viac zameriavať na elektrifikáciu a udržateľnosť, pričom predstavil niekoľko elektrických a hybridných modelov.
Dnes Opel pokračuje vo vývoji moderných a inovatívnych automobilov. Značka sa sústreďuje na výrobu elektrických vozidiel, pričom plánuje do roku 2028 ponúknuť výlučne elektrické modely na európskom trhu. Modely ako Opel Corsa-e a Opel Mokka-e sú príkladom tohto nového smerovania. Opel tiež investuje do vývoja autonómnych technológií a digitalizácie, čo má zvýšiť komfort a bezpečnosť jazdy.
Opel si za svoju dlhú históriu získal dôveru miliónov zákazníkov po celom svete. Jeho záväzok k inováciám a kvalita produktov mu umožnili udržať sa na vrchole európskeho automobilového priemyslu. Dnes, keď sa automobilový priemysel rýchlo mení a vyvíja, Opel naďalej zohráva dôležitú úlohu a smeruje k udržateľnej a ekologickej budúcnosti. Značka Opel je tak nielen súčasťou histórie automobilizmu, ale aj jeho budúcnosti, pričom sa snaží prispôsobiť novým výzvam a požiadavkám súčasného sveta.