Citroën Xantia 1.8i
vyrábané január 1998 – január 2000 · päťdverová, hatchback · 5 rýchl., manuálna · benzín

Všeobecne6
| Typ karosérie | päťdverová, hatchback |
|---|---|
| Prevodovka | 5 rýchl., manuálna |
| Počet sedadiel | 5 |
| Segment | D (stredná trieda) |
| Začiatok výroby | január 1998 |
| Ukončenie výroby | január 2000 |
Pohon7
| Hnacia náprava | predná |
|---|---|
| Typ motora | spaľovací motor |
| Palivo | benzín |
| Výkon | 66 kW (90 k) |
| Maximálny výkon (kW) | 66 |
| Maximálny výkon (k) | 90 |
| Max. krútiaci moment | 147 N·m |
Spaľovací motor16
| Počet valcov | 4, v rade |
|---|---|
| Ventily na valec | 2 |
| Objem motora | 1761 cm³ |
| Vŕtanie x zdvih | 83,0 x 81,4 mm |
| Kompresný pomer | 9,5 :1 |
| Max. výkon | 66 kW (90 k) |
| Výkon (kW) | 66 |
| Výkon (k) | 90 |
| Otáčky pri max. výkone | 5000 ot./min |
| Max. krútiaci moment | 147 N·m |
| Otáčky pri max. krútiacom momente | 2600 ot./min |
| Palivový systém | viacbodové vstrekovanie |
| Ovládanie ventilov | OHC |
| Turbo | nie |
| Katalyzátor | bežný |
| Objem nádrže | 65 l |
Výkon3
| Maximálna rýchlosť | 180 km/h |
|---|---|
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 14,6 s |
| Monitor spotreby | 7,5 l/100 km (1) |
Spotreba (NEDC)7
| Spotreba v meste | 11,8 l/100 km |
|---|---|
| Spotreba mimo mesta | 6,4 l/100 km |
| Kombinovaná spotreba | 8,4 l/100 km |
| CO2 emisie | 201 g/km |
| Energetický štítok | G |
| Spotreba energie | — |
| Batéria | — |
Vonkajšie rozmery7
| Dĺžka | 4524 mm |
|---|---|
| Šírka | 1755 mm |
| Výška | 1380 mm |
| Rázvor | 2740 mm |
| Predná šírka rozchodu | 1482 mm |
| Zadná šírka rozchodu | 1442 mm |
| Svetlá výška | — |
Hmotnosti9
| Pohotovostná hmotnosť | 1220 kg |
|---|---|
| Max. užitočné zaťaženie | 530 kg |
| Max. prípustná hmotnosť | 1750 kg |
| Max. hmotnosť prednej nápravy | — |
| Max. hmotnosť zadnej nápravy | — |
| Max. hmotnosť brzdeného prívesu | 1500 kg |
| Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu | 660 kg |
| Max. zaťaženie ťažného zariadenia | — |
| Max. zaťaženie strechy | 75 kg |
Batožina3
| Kapacita batožinového priestoru | 480 – 1418 l |
|---|---|
| Dĺžka min/max | 920 mm / - |
| Výška prahu zdvihu | 720 mm |
Vnútorné rozmery2
| Zadná svetlá výška | 890 mm |
|---|---|
| Výška zadného sedadla | 340 mm |
Podvozok9
| Predné zavesenie | hydropneum. |
|---|---|
| Zadné odpruženie | hydropneum. |
| Predný stabilizátor | áno |
| Zadný stabilizátor | áno |
| Predné brzdy | odvetrávané kotúčové |
| Zadné brzdy | kotúčové |
| Veľkosť predných pneumatík | 185/65TR15 |
| Veľkosť zadných pneumatík | 185/65TR15 |
| Polomer otáčania | 11,0 m |
Prevodovka8
| 1. stupeň | 3,45:1 |
|---|---|
| 2. stupeň | 1,87:1 |
| 3. stupeň | 1,28:1 |
| 4. stupeň | 0,95:1 |
| 5. stupeň | 0,74:1 |
| Spiatočka | 3,33:1 |
| Rozvodovka | 3,95:1 |
| Otáčky pri 120 km/h (teoreticky) | 3.000 ot./min |
Bezpečnosťmá 6 · nemá 20
| Výsledok crash testu | ★ (1/5) |
|---|---|
| ABS | za príplatok |
| Airbag vodiča | áno |
| Airbag spolujazdca | áno (od 10/1998) |
| Bočné airbagy | áno (od 10/1998)(predné) |
| Automatické ovládanie úrovne | áno |
Nemá / neuvádza sa (20)
Distribúcia brzdnej sily, Brzdový asistent, Pomoc pri núdzovom brzdení, Asistent mŕtveho uhla, Kontrola stability, Kontrola trakcie, Obmedzený sklzový diferenciál, Hlavové airbagy, Kolenný airbag vodiča, Asistent rozbehu do kopca, Asistent jazdných pruhov, Asistent mŕtveho uhla, Senzor únavy, Senzor tlaku v pneumatikách, Mestský bezpečnostný systém, Nočné videnie s rozpoznaním osôb, Systém pred kolíziou, Asistent diaľkových svetiel, Rozpoznávanie dopravných značiek, Systém varovania pred kolíziou
Exteriérmá 7 · nemá 14
| Stierače s cyklovačom | áno |
|---|---|
| Hliníkové disky | za príplatok |
| Metalíza | za príplatok |
| Lakované nárazníky | áno |
| Tónované sklá | áno |
| Elektrické spätné zrkadlá | áno |
| Predné hmlové svetlá | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (14)
Posuvná / sklopná strecha, Panoramatická strecha, Strešné lyžiny, Prepážka za prednými sedadlami, Sklopné vonkajšie spätné zrkadlá, Vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým stmievaním, Smerové svetlo vo vonkajších zrkadlách, Automatické zapnutie svetiel, Xenónové svetlá, LED svetlomety, Zadné LED osvetlenie, Svetlá na denné svietenie, Ostrekovače svetiel, Poplašné zariadenie
Interiérmá 12 · nemá 17
| Výškovo nastaviteľné sedadlá | nie |
|---|---|
| Bedrová opierka | nie |
| Nastaviteľný volant | áno |
| Kožené čalúnenie | za príplatok |
| Zadné opierky hlavy | nie |
| Sklopné zadné sedadlá | áno |
| Lampa(y) na čítanie | áno (predné) |
| Nastaviteľné osvetlenie palubnej dosky | áno |
| Tachometer | áno |
| Počítadlo dní | áno |
| Ukazovateľ teploty chladiacej vody | áno |
| Ukazovateľ vonkajšej teploty | áno |
Nemá / neuvádza sa (17)
Elektrické nastavenie sedadiel, Vyhrievané sedadlá, Odvetrávané sedadlá, Športové sedadlá, Kožou potiahnutý volant, Vyhrievaný volant, Posuvné zadné sedadlá, Stredová lakťová opierka, Spätné zrkadlo s automatickým stmievaním, Osvetlené make-up zrkadlo, Palubný počítač, Audio systém, Digitálne rádio (DAB), Ovládacie prvky pre audio na volante, Zvukový vstup, Navigácia, Bluetooth
Komfortmá 5 · nemá 9
| Centrálne zamykanie dverí | áno |
|---|---|
| Bezkľúčový vstup/štartovanie | áno |
| Elektrické okná | áno (predné) |
| Posilňovač riadenia | áno |
| Klimatizácia | áno (automatická) |
Nemá / neuvádza sa (9)
Tlačidlo štart, Riadiaci obvod, Tempomat, Ovládanie teploty vľavo/vpravo, Parkovacie senzory, Cúvacia kamera, Parkovací automat, Elektrická parkovacia brzda, Štart / stop systém
Servis a záruka3
| Servis | 20.000 km / 1 rok |
|---|---|
| Všeobecná záruka | 1 rok, bez obmedzenia |
| Záruka karosérie | 6 rokov |
Ďalšie motorizácie Citroën Xantia (1998 – 2001)
- 1.8i · benzín · 66 kW (90 k) · 6 verzií
- Citroën Xantia 1.8i5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V4 rýchl., automatická82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V Pallas5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V Plus5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 1.9 SD · nafta · 55 kW (75 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 1.9 SD5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD Pallas5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- 1.9 TD · nafta · 66 kW (90 k) · 3 verzie
- Citroën Xantia 1.9 TD4 rýchl., automatická66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 2.0 HDI · nafta · 81 kW (110 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia 2.0 HDI 110hp5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.0 HDI 110hp Exclusive5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.0 HDI 90hp5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 2.0 HDI 90hp Plus5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 2.0i · benzín · 90 kW (123 k) · 6 verzií
- Citroën Xantia 2.0i4 rýchl., automatická90 kW123 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V4 rýchl., automatická99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V Exclusive4 rýchl., automatická99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V Exclusive5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V Pallas5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- 2.1 TD · nafta · 81 kW (110 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 2.1 TD5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.1 TD Exclusive5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Turbo · benzín · 110 kW (150 k) · 1 verzia
- Citroën Xantia Turbo C.T. Activa5 rýchl., manuálna110 kW150 k
- V6 · benzín · 143 kW (194 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia V6 Activa5 rýchl., manuálna143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Exclusive4 rýchl., automatická143 kW194 k
Citroën Xantia 1.8i – o aute
Citroën Xantia je automobil, ktorý bol vyrábaný francúzskou automobilkou Citroën v rokoch 1993 až 2001. Model Xantia sa stal jedným z najobľúbenejších vozidiel v segmente strednej triedy, a to najmä vďaka svojmu pohodliu, jazdnej dynamike a inovatívnym technológiam. Pre obdobie rokov 1998 až 2001 je typickým zástupcom tohto modelu verzia s motorom 1.8i, ktorý ponúka výkon 66 kW (90 koní).
Tento motor je vybavený benzínovým pohonom a je známy svojou spoľahlivosťou a úspornosťou. S objemom 1,8 litra je ideálnym partnerom pre každodenné jazdy po meste, ako aj na dlhšie cesty. S 5-stupňovou manuálnou prevodovkou poskytuje vodičovi dostatočnú kontrolu nad vozidlom, pričom ponúka rýchly a presný prechod medzi jednotlivými prevodmi. Tento systém prevodovky je navrhnutý tak, aby zabezpečil hladké a efektívne radenie, čo prispieva k celkovému komfortu jazdy.
Citroën Xantia 1.8i je známy svojou výnimočnou úrovňou pohodlia, ktorá je dosiahnutá nielen kvalitným odpružením, ale aj ergonomicky navrhnutým interiérom. V interiéri nájdete dostatok priestoru pre pasažierov ako aj batožinu, čo robí z tohto vozidla ideálnu voľbu pre rodinné výlety. Materiály použité v interiéri sú príjemné na dotyk a ponúkajú príjemnú atmosféru.
Jedným z najvýraznejších rysov Xantie je jej systém hydraulického odpruženia, ktorý zabezpečuje vynikajúcu jazdnu stabilitu a komfort. Tento systém dokáže automaticky prispôsobovať výšku vozidla v závislosti od zaťaženia a jazdných podmienok, čo prispieva k lepšiemu ovládaniu a bezpečnosti.
Vzhľadovo sa Citroën Xantia vyznačuje elegantnými líniami a aerodynamickým dizajnom, ktorý bol pre svoj čas veľmi moderný. Auto je dostupné v rôznych farbách a výbavách, čo umožňuje prispôsobiť ho individuálnym potrebám a preferenciám.
Celkovo Citroën Xantia 1.8i z rokov 1998 až 2001 predstavuje praktické a pohodlné vozidlo, ktoré je vhodné pre široké spektrum vodičov. Jeho kombinácia výkonu, komfortu a inovatívnych technológií z neho robí atraktívnu voľbu pre tých, ktorí hľadajú spoľahlivý automobil s dobrými jazdnými vlastnosťami.







