Citroën Xantia 2.1 TD
vyrábané január 1998 – október 1998 · päťdverová, hatchback · 5 rýchl., manuálna · diesel

Všeobecne6
| Typ karosérie | päťdverová, hatchback |
|---|---|
| Prevodovka | 5 rýchl., manuálna |
| Počet sedadiel | 5 |
| Segment | D (stredná trieda) |
| Začiatok výroby | január 1998 |
| Ukončenie výroby | október 1998 |
Pohon7
| Hnacia náprava | predná |
|---|---|
| Typ motora | spaľovací motor |
| Palivo | nafta |
| Výkon | 81 kW (110 k) |
| Maximálny výkon (kW) | 81 |
| Maximálny výkon (k) | 110 |
| Max. krútiaci moment | 250 N·m |
Spaľovací motor16
| Počet valcov | 4, v rade |
|---|---|
| Ventily na valec | 3 |
| Objem motora | 2088 cm³ |
| Vŕtanie x zdvih | 85,0 x 92,0 mm |
| Kompresný pomer | 21,5 :1 |
| Max. výkon | 81 kW (110 k) |
| Výkon (kW) | 81 |
| Výkon (k) | 110 |
| Otáčky pri max. výkone | 4300 ot./min |
| Max. krútiaci moment | 250 N·m |
| Otáčky pri max. krútiacom momente | 2000 ot./min |
| Palivový systém | nepriame vstrekovanie |
| Ovládanie ventilov | OHC |
| Turbo | áno (intercooler) |
| Katalyzátor | nie |
| Objem nádrže | 65 l |
Výkon3
| Maximálna rýchlosť | 190 km/h |
|---|---|
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 12,5 s |
| Monitor spotreby | — |
Spotreba (NEDC)6
| Spotreba v meste | 9,4 l/100 km |
|---|---|
| Spotreba mimo mesta | 5,5 l/100 km |
| Kombinovaná spotreba | 7,0 l/100 km |
| CO2 emisie | — |
| Spotreba energie | — |
| Batéria | — |
Vonkajšie rozmery7
| Dĺžka | 4524 mm |
|---|---|
| Šírka | 1755 mm |
| Výška | 1380 mm |
| Rázvor | 2740 mm |
| Predná šírka rozchodu | 1482 mm |
| Zadná šírka rozchodu | 1442 mm |
| Svetlá výška | — |
Hmotnosti9
| Pohotovostná hmotnosť | 1356 kg |
|---|---|
| Max. užitočné zaťaženie | 554 kg |
| Max. prípustná hmotnosť | 1910 kg |
| Max. hmotnosť prednej nápravy | — |
| Max. hmotnosť zadnej nápravy | — |
| Max. hmotnosť brzdeného prívesu | 1500 kg |
| Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu | 725 kg |
| Max. zaťaženie ťažného zariadenia | — |
| Max. zaťaženie strechy | 75 kg |
Batožina3
| Kapacita batožinového priestoru | 480 – 1418 l |
|---|---|
| Dĺžka min/max | 920 mm / - |
| Výška prahu zdvihu | 720 mm |
Vnútorné rozmery2
| Zadná svetlá výška | 890 mm |
|---|---|
| Výška zadného sedadla | 340 mm |
Podvozok9
| Predné zavesenie | hydropneum. |
|---|---|
| Zadné odpruženie | hydropneum. |
| Predný stabilizátor | áno |
| Zadný stabilizátor | áno |
| Predné brzdy | odvetrávané kotúčové |
| Zadné brzdy | kotúčové |
| Veľkosť predných pneumatík | 205/60HR15 |
| Veľkosť zadných pneumatík | 205/60HR15 |
| Polomer otáčania | 11,0 m |
Prevodovka8
| 1. stupeň | 3,25:1 |
|---|---|
| 2. stupeň | 1,78:1 |
| 3. stupeň | 1,12:1 |
| 4. stupeň | 0,80:1 |
| 5. stupeň | 0,61:1 |
| Spiatočka | 3,15:1 |
| Rozvodovka | 4,31:1 |
| Otáčky pri 120 km/h (teoreticky) | 2.650 ot./min |
Bezpečnosťmá 6 · nemá 20
| Výsledok crash testu | ★ (1/5) |
|---|---|
| ABS | za príplatok |
| Airbag vodiča | áno |
| Airbag spolujazdca | za príplatok |
| Bočné airbagy | za príplatok |
| Automatické ovládanie úrovne | áno |
Nemá / neuvádza sa (20)
Distribúcia brzdnej sily, Brzdový asistent, Pomoc pri núdzovom brzdení, Asistent mŕtveho uhla, Kontrola stability, Kontrola trakcie, Obmedzený sklzový diferenciál, Hlavové airbagy, Kolenný airbag vodiča, Asistent rozbehu do kopca, Asistent jazdných pruhov, Asistent mŕtveho uhla, Senzor únavy, Senzor tlaku v pneumatikách, Mestský bezpečnostný systém, Nočné videnie s rozpoznaním osôb, Systém pred kolíziou, Asistent diaľkových svetiel, Rozpoznávanie dopravných značiek, Systém varovania pred kolíziou
Exteriérmá 7 · nemá 14
| Stierače s cyklovačom | áno |
|---|---|
| Hliníkové disky | za príplatok |
| Metalíza | za príplatok |
| Lakované nárazníky | áno |
| Tónované sklá | áno |
| Elektrické spätné zrkadlá | áno |
| Predné hmlové svetlá | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (14)
Posuvná / sklopná strecha, Panoramatická strecha, Strešné lyžiny, Prepážka za prednými sedadlami, Sklopné vonkajšie spätné zrkadlá, Vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým stmievaním, Smerové svetlo vo vonkajších zrkadlách, Automatické zapnutie svetiel, Xenónové svetlá, LED svetlomety, Zadné LED osvetlenie, Svetlá na denné svietenie, Ostrekovače svetiel, Poplašné zariadenie
Interiérmá 12 · nemá 17
| Výškovo nastaviteľné sedadlá | nie |
|---|---|
| Bedrová opierka | nie |
| Nastaviteľný volant | áno |
| Kožené čalúnenie | za príplatok |
| Zadné opierky hlavy | nie |
| Sklopné zadné sedadlá | áno |
| Lampa(y) na čítanie | áno (predné) |
| Nastaviteľné osvetlenie palubnej dosky | áno |
| Tachometer | áno |
| Počítadlo dní | áno |
| Ukazovateľ teploty chladiacej vody | áno |
| Ukazovateľ vonkajšej teploty | áno |
Nemá / neuvádza sa (17)
Elektrické nastavenie sedadiel, Vyhrievané sedadlá, Odvetrávané sedadlá, Športové sedadlá, Kožou potiahnutý volant, Vyhrievaný volant, Posuvné zadné sedadlá, Stredová lakťová opierka, Spätné zrkadlo s automatickým stmievaním, Osvetlené make-up zrkadlo, Palubný počítač, Audio systém, Digitálne rádio (DAB), Ovládacie prvky pre audio na volante, Zvukový vstup, Navigácia, Bluetooth
Komfortmá 5 · nemá 9
| Centrálne zamykanie dverí | áno |
|---|---|
| Bezkľúčový vstup/štartovanie | áno |
| Elektrické okná | áno (predné) |
| Posilňovač riadenia | áno |
| Klimatizácia | áno (automatická) |
Nemá / neuvádza sa (9)
Tlačidlo štart, Riadiaci obvod, Tempomat, Ovládanie teploty vľavo/vpravo, Parkovacie senzory, Cúvacia kamera, Parkovací automat, Elektrická parkovacia brzda, Štart / stop systém
Servis a záruka3
| Servis | 15.000 km / 1 rok |
|---|---|
| Všeobecná záruka | 1 rok, bez obmedzenia |
| Záruka karosérie | 6 rokov |
Ďalšie motorizácie Citroën Xantia (1998 – 2001)
- 1.8i · benzín · 66 kW (90 k) · 6 verzií
- Citroën Xantia 1.8i5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V4 rýchl., automatická82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V Pallas5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V Plus5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 1.9 SD · nafta · 55 kW (75 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 1.9 SD5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD Pallas5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- 1.9 TD · nafta · 66 kW (90 k) · 3 verzie
- Citroën Xantia 1.9 TD4 rýchl., automatická66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 2.0 HDI · nafta · 81 kW (110 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia 2.0 HDI 110hp5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.0 HDI 110hp Exclusive5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.0 HDI 90hp5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 2.0 HDI 90hp Plus5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 2.0i · benzín · 90 kW (123 k) · 6 verzií
- Citroën Xantia 2.0i4 rýchl., automatická90 kW123 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V4 rýchl., automatická99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V Exclusive4 rýchl., automatická99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V Exclusive5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V Pallas5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- 2.1 TD · nafta · 81 kW (110 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 2.1 TD5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.1 TD Exclusive5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Turbo · benzín · 110 kW (150 k) · 1 verzia
- Citroën Xantia Turbo C.T. Activa5 rýchl., manuálna110 kW150 k
- V6 · benzín · 143 kW (194 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia V6 Activa5 rýchl., manuálna143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Exclusive4 rýchl., automatická143 kW194 k
Citroën Xantia 2.1 TD – o aute
Citroën Xantia 2.1 TD, vyrobený v rokoch 1998 až 2001, je elegantný a praktický automobil, ktorý sa vyznačuje kombináciou pohodlia, spoľahlivosti a úspornosti. Tento model patrí medzi stredne veľké automobily a je obľúbený nielen medzi rodinami, ale aj profesionálmi, ktorí hľadajú komfortný a ekonomický spôsob dopravy.
Motor Xantie je vybavený naftovým motorom s výkonom 81 kW (110 koní), ktorý poskytuje dostatočnú silu na plynulé a dynamické jazdy. Vďaka svojej objemnej kapacite dokáže motor efektívne reagovať na akceleráciu, čo je veľkou výhodou pri predchádzaní na diaľnici alebo pri jazde v kopcovitých oblastiach. 5-stupňová manuálna prevodovka umožňuje vodičom optimálne využívať výkon motora a prispieva k plynulej jazde.
Jedným z hlavných lákadiel modelu Xantia je jeho komfort. Citroën je známy svojím unikátnym systémom hydropneumatického odpruženia, ktorý zabezpečuje vynikajúcu jazdnú stabilitu a pohodlie. Tento systém dokáže pohlcovať všetky nerovnosti vozovky, čo robí z Xantie ideálne auto na dlhé cesty. Vnútorný priestor je priestranný a pohodlný, pričom sedadlá sú navrhnuté tak, aby poskytovali maximálny komfort aj pri dlhodobom sedení.
Čo sa týka dizajnu, Citroën Xantia má elegantné a aerodynamické tvary, ktoré sú typické pre francúzske automobily. Exteriér je charakterizovaný hladkými líniami a modernými svetlometmi, čo mu dodáva atraktívny vzhľad. Interiér je prehľadný a ergonomický, s kvalitnými materiálmi, ktoré vytvárajú príjemnú atmosféru.
Naftový motor s výbornou účinnosťou zaručuje nízke prevádzkové náklady a dlhý dojazd na jedno tankovanie, čo je ďalšou výhodou pre každodenných vodičov. Xantia sa vyznačuje aj relatívne nízkou spotrebou paliva, čo prispieva k jej ekonomickému profilu.
V súhrne, Citroën Xantia 2.1 TD z rokov 1998 až 2001 je automobil, ktorý kombinuje pohodlie, výkon a úspornosť. Je vhodný pre rôzne typy vodičov, či už ide o rodiny, ktorí hľadajú spoľahlivé auto na cesty, alebo jednotlivcov, ktorí ocenia jeho jazdné vlastnosti a komfort.







