Citroën Xantia 2.0i
vyrábané január 1998 – apríl 1998 · päťdverová, hatchback · 4 rýchl., automatická · benzín

Všeobecne6
| Typ karosérie | päťdverová, hatchback |
|---|---|
| Prevodovka | 4 rýchl., automatická |
| Počet sedadiel | 5 |
| Segment | D (stredná trieda) |
| Začiatok výroby | január 1998 |
| Ukončenie výroby | apríl 1998 |
Pohon7
| Hnacia náprava | predná |
|---|---|
| Typ motora | spaľovací motor |
| Palivo | benzín |
| Výkon | 90 kW (123 k) |
| Maximálny výkon (kW) | 90 |
| Maximálny výkon (k) | 123 |
| Max. krútiaci moment | 176 N·m |
Spaľovací motor16
| Počet valcov | 4, v rade |
|---|---|
| Ventily na valec | 2 |
| Objem motora | 1998 cm³ |
| Vŕtanie x zdvih | 86,0 x 86,0 mm |
| Kompresný pomer | 9,5 :1 |
| Max. výkon | 90 kW (123 k) |
| Výkon (kW) | 90 |
| Výkon (k) | 123 |
| Otáčky pri max. výkone | 5750 ot./min |
| Max. krútiaci moment | 176 N·m |
| Otáčky pri max. krútiacom momente | 2750 ot./min |
| Palivový systém | viacbodové vstrekovanie |
| Ovládanie ventilov | OHC |
| Turbo | nie |
| Katalyzátor | bežný |
| Objem nádrže | 65 l |
Výkon3
| Maximálna rýchlosť | 195 km/h |
|---|---|
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 13,6 s |
| Monitor spotreby | — |
Spotreba (NEDC)6
| Spotreba v meste | 14,3 l/100 km |
|---|---|
| Spotreba mimo mesta | 7,2 l/100 km |
| Kombinovaná spotreba | 9,8 l/100 km |
| CO2 emisie | — |
| Spotreba energie | — |
| Batéria | — |
Vonkajšie rozmery7
| Dĺžka | 4524 mm |
|---|---|
| Šírka | 1755 mm |
| Výška | 1380 mm |
| Rázvor | 2740 mm |
| Predná šírka rozchodu | 1482 mm |
| Zadná šírka rozchodu | 1442 mm |
| Svetlá výška | — |
Hmotnosti9
| Pohotovostná hmotnosť | 1292 kg |
|---|---|
| Max. užitočné zaťaženie | 548 kg |
| Max. prípustná hmotnosť | 1840 kg |
| Max. hmotnosť prednej nápravy | — |
| Max. hmotnosť zadnej nápravy | — |
| Max. hmotnosť brzdeného prívesu | 1500 kg |
| Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu | 695 kg |
| Max. zaťaženie ťažného zariadenia | — |
| Max. zaťaženie strechy | 75 kg |
Batožina3
| Kapacita batožinového priestoru | 480 – 1418 l |
|---|---|
| Dĺžka min/max | 920 mm / - |
| Výška prahu zdvihu | 720 mm |
Vnútorné rozmery2
| Zadná svetlá výška | 890 mm |
|---|---|
| Výška zadného sedadla | 340 mm |
Podvozok9
| Predné zavesenie | hydropneum. |
|---|---|
| Zadné odpruženie | hydropneum. |
| Predný stabilizátor | áno |
| Zadný stabilizátor | áno |
| Predné brzdy | odvetrávané kotúčové |
| Zadné brzdy | kotúčové |
| Veľkosť predných pneumatík | 185/65HR15 |
| Veľkosť zadných pneumatík | 185/65HR15 |
| Polomer otáčania | 11,0 m |
Prevodovka7
| 1. stupeň | 2,51:1 |
|---|---|
| 2. stupeň | 1,43:1 |
| 3. stupeň | 1,04:1 |
| 4. stupeň | 0,77:1 |
| Spiatočka | 2,94:1 |
| Rozvodovka | 3,82:1 |
| Otáčky pri 120 km/h (teoreticky) | 3.000 ot./min |
Bezpečnosťmá 5 · nemá 21
| Výsledok crash testu | ★ (1/5) |
|---|---|
| ABS | za príplatok |
| Airbag vodiča | áno |
| Airbag spolujazdca | za príplatok |
| Automatické ovládanie úrovne | áno |
Nemá / neuvádza sa (21)
Distribúcia brzdnej sily, Brzdový asistent, Pomoc pri núdzovom brzdení, Asistent mŕtveho uhla, Kontrola stability, Kontrola trakcie, Obmedzený sklzový diferenciál, Bočné airbagy, Hlavové airbagy, Kolenný airbag vodiča, Asistent rozbehu do kopca, Asistent jazdných pruhov, Asistent mŕtveho uhla, Senzor únavy, Senzor tlaku v pneumatikách, Mestský bezpečnostný systém, Nočné videnie s rozpoznaním osôb, Systém pred kolíziou, Asistent diaľkových svetiel, Rozpoznávanie dopravných značiek, Systém varovania pred kolíziou
Exteriérmá 7 · nemá 14
| Stierače s cyklovačom | áno |
|---|---|
| Hliníkové disky | za príplatok |
| Metalíza | za príplatok |
| Lakované nárazníky | áno |
| Tónované sklá | áno |
| Elektrické spätné zrkadlá | áno |
| Predné hmlové svetlá | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (14)
Posuvná / sklopná strecha, Panoramatická strecha, Strešné lyžiny, Prepážka za prednými sedadlami, Sklopné vonkajšie spätné zrkadlá, Vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým stmievaním, Smerové svetlo vo vonkajších zrkadlách, Automatické zapnutie svetiel, Xenónové svetlá, LED svetlomety, Zadné LED osvetlenie, Svetlá na denné svietenie, Ostrekovače svetiel, Poplašné zariadenie
Interiérmá 11 · nemá 18
| Výškovo nastaviteľné sedadlá | nie |
|---|---|
| Bedrová opierka | nie |
| Nastaviteľný volant | áno |
| Zadné opierky hlavy | nie |
| Sklopné zadné sedadlá | áno |
| Lampa(y) na čítanie | áno (predné) |
| Nastaviteľné osvetlenie palubnej dosky | áno |
| Tachometer | áno |
| Počítadlo dní | áno |
| Ukazovateľ teploty chladiacej vody | áno |
| Ukazovateľ vonkajšej teploty | áno |
Nemá / neuvádza sa (18)
Elektrické nastavenie sedadiel, Vyhrievané sedadlá, Odvetrávané sedadlá, Športové sedadlá, Kožou potiahnutý volant, Vyhrievaný volant, Kožené čalúnenie, Posuvné zadné sedadlá, Stredová lakťová opierka, Spätné zrkadlo s automatickým stmievaním, Osvetlené make-up zrkadlo, Palubný počítač, Audio systém, Digitálne rádio (DAB), Ovládacie prvky pre audio na volante, Zvukový vstup, Navigácia, Bluetooth
Komfortmá 6 · nemá 8
| Centrálne zamykanie dverí | áno |
|---|---|
| Bezkľúčový vstup/štartovanie | áno |
| Elektrické okná | áno (predné) |
| Posilňovač riadenia | áno |
| Tempomat | za príplatok |
| Klimatizácia | áno (automatická) |
Nemá / neuvádza sa (8)
Tlačidlo štart, Riadiaci obvod, Ovládanie teploty vľavo/vpravo, Parkovacie senzory, Cúvacia kamera, Parkovací automat, Elektrická parkovacia brzda, Štart / stop systém
Servis a záruka3
| Servis | 20.000 km / 1 rok |
|---|---|
| Všeobecná záruka | 1 rok, bez obmedzenia |
| Záruka karosérie | 6 rokov |
Ďalšie motorizácie Citroën Xantia (1998 – 2001)
- 1.8i · benzín · 66 kW (90 k) · 6 verzií
- Citroën Xantia 1.8i5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V4 rýchl., automatická82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V Pallas5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V Plus5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 1.9 SD · nafta · 55 kW (75 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 1.9 SD5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD Pallas5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- 1.9 TD · nafta · 66 kW (90 k) · 3 verzie
- Citroën Xantia 1.9 TD4 rýchl., automatická66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 2.0 HDI · nafta · 81 kW (110 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia 2.0 HDI 110hp5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.0 HDI 110hp Exclusive5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.0 HDI 90hp5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 2.0 HDI 90hp Plus5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 2.0i · benzín · 90 kW (123 k) · 6 verzií
- Citroën Xantia 2.0i4 rýchl., automatická90 kW123 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V4 rýchl., automatická99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V Exclusive4 rýchl., automatická99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V Exclusive5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V Pallas5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- 2.1 TD · nafta · 81 kW (110 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 2.1 TD5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.1 TD Exclusive5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Turbo · benzín · 110 kW (150 k) · 1 verzia
- Citroën Xantia Turbo C.T. Activa5 rýchl., manuálna110 kW150 k
- V6 · benzín · 143 kW (194 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia V6 Activa5 rýchl., manuálna143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Exclusive4 rýchl., automatická143 kW194 k
Citroën Xantia 2.0i – o aute
Citroën Xantia je automobil, ktorý sa vyrábal v rokoch 1993 až 2001 a patrí do segmentu stredne veľkých rodinných vozidiel. Model Xantia 2.0i, ktorý bol vyrábaný v rokoch 1998 až 2001, predstavuje jednu z populárnych verzií tohto modelu. Jeho motor s výkonom 90 kW (123 koní) zabezpečuje dostatočnú dynamiku a pohodlné jazdné vlastnosti.
Motorizácia 2.0i je benzínový motor, ktorý sa vyznačuje dobrou rovnováhou medzi výkonom a spotrebou paliva. V kombinácii s 4-stupňovou automatickou prevodovkou ponúka Xantia plynulé a komfortné radenie, čo je obzvlášť výhodné pri mestskom jazdení, ako aj pri dlhších cestách. Tento typ prevodovky sa postará o to, aby jazda bola bez stresu a vodič sa mohol plne sústrediť na cestu.
Jednou z hlavných predností modelu Xantia je jeho podvozok a sústava odpruženia, ktoré sú typické pre značku Citroën. Xantia je vybavená hydropneumatickým odpružením, ktoré zabezpečuje vynikajúcu jazdnú stabilitu a komfort. Vďaka tomu dokáže auto pohltiť nerovnosti na ceste a poskytnúť pasažierom príjemný zážitok z jazdy. Taktiež sa hodí na dlhšie trasy, kde oceníte pohodlie a dobrú ergonómiu interiéru.
Interiér modelu Xantia je priestranný a zamýšľaný s dôrazom na komfort. Vodič a pasažieri majú dostatok miesta na hlavu a nohy, čo je dôležité pre dlhé cesty. Vybavenie vozidla sa líši v závislosti od výbavy, ale vo všeobecnosti je možné nájsť množstvo praktických funkcií, ako sú klimatizácia, elektrické ovládanie okien a zrkadiel, ako aj kvalitný audiosystém.
Bezpečnostné prvky sú taktiež dôležitou súčasťou modelu Xantia. Vozidlo je vybavené airbagmi pre vodiča a spolujazdca, ako aj ABS, čo zvyšuje bezpečnosť pri jazde. Xantia sa v tomto období tešila dobrej povesťi v oblasti bezpečnosti a spoľahlivosti.
Celkovo je Citroën Xantia 2.0i z rokov 1998 až 2001 skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú pohodlné, priestranné a spoľahlivé rodinné vozidlo. S jeho kombináciou výkonu, komfortu a bezpečnosti ponúka veľmi dobrý pomer cena/kvalita, čo z neho robí atraktívny automobil aj dnes.







