Citroën Xantia 1.9 SD
vyrábané január 1998 – január 2000 · päťdverová, hatchback · 5 rýchl., manuálna · diesel

Všeobecne6
| Typ karosérie | päťdverová, hatchback |
|---|---|
| Prevodovka | 5 rýchl., manuálna |
| Počet sedadiel | 5 |
| Segment | D (stredná trieda) |
| Začiatok výroby | január 1998 |
| Ukončenie výroby | január 2000 |
Pohon7
| Hnacia náprava | predná |
|---|---|
| Typ motora | spaľovací motor |
| Palivo | nafta |
| Výkon | 55 kW (75 k) |
| Maximálny výkon (kW) | 55 |
| Maximálny výkon (k) | 75 |
| Max. krútiaci moment | 135 N·m |
Spaľovací motor16
| Počet valcov | 4, v rade |
|---|---|
| Ventily na valec | 2 |
| Objem motora | 1905 cm³ |
| Vŕtanie x zdvih | 83,0 x 88,0 mm |
| Kompresný pomer | 23,0 :1 |
| Max. výkon | 55 kW (75 k) |
| Výkon (kW) | 55 |
| Výkon (k) | 75 |
| Otáčky pri max. výkone | 4680 ot./min |
| Max. krútiaci moment | 135 N·m |
| Otáčky pri max. krútiacom momente | 2250 ot./min |
| Palivový systém | nepriame vstrekovanie |
| Ovládanie ventilov | OHC |
| Turbo | áno |
| Katalyzátor | nie |
| Objem nádrže | 65 l |
Výkon3
| Maximálna rýchlosť | 162 km/h |
|---|---|
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 17,6 s |
| Monitor spotreby | — |
Spotreba (NEDC)7
| Spotreba v meste | 9,1 l/100 km |
|---|---|
| Spotreba mimo mesta | 5,6 l/100 km |
| Kombinovaná spotreba | 6,9 l/100 km |
| CO2 emisie | 185 g/km |
| Energetický štítok | G |
| Spotreba energie | — |
| Batéria | — |
Vonkajšie rozmery7
| Dĺžka | 4524 mm |
|---|---|
| Šírka | 1755 mm |
| Výška | 1380 mm |
| Rázvor | 2740 mm |
| Predná šírka rozchodu | 1482 mm |
| Zadná šírka rozchodu | 1442 mm |
| Svetlá výška | — |
Hmotnosti9
| Pohotovostná hmotnosť | 1276 kg |
|---|---|
| Max. užitočné zaťaženie | 544 kg |
| Max. prípustná hmotnosť | 1820 kg |
| Max. hmotnosť prednej nápravy | — |
| Max. hmotnosť zadnej nápravy | — |
| Max. hmotnosť brzdeného prívesu | 1500 kg |
| Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu | 685 kg |
| Max. zaťaženie ťažného zariadenia | — |
| Max. zaťaženie strechy | 75 kg |
Batožina3
| Kapacita batožinového priestoru | 480 – 1418 l |
|---|---|
| Dĺžka min/max | 920 mm / - |
| Výška prahu zdvihu | 720 mm |
Vnútorné rozmery2
| Zadná svetlá výška | 890 mm |
|---|---|
| Výška zadného sedadla | 340 mm |
Podvozok9
| Predné zavesenie | hydropneum. |
|---|---|
| Zadné odpruženie | hydropneum. |
| Predný stabilizátor | áno |
| Zadný stabilizátor | áno |
| Predné brzdy | odvetrávané kotúčové |
| Zadné brzdy | kotúčové |
| Veľkosť predných pneumatík | 185/65TR15 |
| Veľkosť zadných pneumatík | 185/65TR15 |
| Polomer otáčania | 11,0 m |
Prevodovka8
| 1. stupeň | 3,45:1 |
|---|---|
| 2. stupeň | 1,87:1 |
| 3. stupeň | 1,28:1 |
| 4. stupeň | 0,95:1 |
| 5. stupeň | 0,74:1 |
| Spiatočka | 3,33:1 |
| Rozvodovka | 4,16:1 |
| Otáčky pri 120 km/h (teoreticky) | 3.150 ot./min |
Bezpečnosťmá 6 · nemá 20
| Výsledok crash testu | ★ (1/5) |
|---|---|
| ABS | za príplatok |
| Airbag vodiča | áno |
| Airbag spolujazdca | áno (od 10/1998) |
| Bočné airbagy | áno (od 10/1998)(predné) |
| Automatické ovládanie úrovne | áno |
Nemá / neuvádza sa (20)
Distribúcia brzdnej sily, Brzdový asistent, Pomoc pri núdzovom brzdení, Asistent mŕtveho uhla, Kontrola stability, Kontrola trakcie, Obmedzený sklzový diferenciál, Hlavové airbagy, Kolenný airbag vodiča, Asistent rozbehu do kopca, Asistent jazdných pruhov, Asistent mŕtveho uhla, Senzor únavy, Senzor tlaku v pneumatikách, Mestský bezpečnostný systém, Nočné videnie s rozpoznaním osôb, Systém pred kolíziou, Asistent diaľkových svetiel, Rozpoznávanie dopravných značiek, Systém varovania pred kolíziou
Exteriérmá 7 · nemá 14
| Stierače s cyklovačom | áno |
|---|---|
| Hliníkové disky | za príplatok |
| Metalíza | za príplatok |
| Lakované nárazníky | áno |
| Tónované sklá | áno |
| Elektrické spätné zrkadlá | áno |
| Predné hmlové svetlá | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (14)
Posuvná / sklopná strecha, Panoramatická strecha, Strešné lyžiny, Prepážka za prednými sedadlami, Sklopné vonkajšie spätné zrkadlá, Vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým stmievaním, Smerové svetlo vo vonkajších zrkadlách, Automatické zapnutie svetiel, Xenónové svetlá, LED svetlomety, Zadné LED osvetlenie, Svetlá na denné svietenie, Ostrekovače svetiel, Poplašné zariadenie
Interiérmá 12 · nemá 17
| Výškovo nastaviteľné sedadlá | nie |
|---|---|
| Bedrová opierka | nie |
| Nastaviteľný volant | áno |
| Kožené čalúnenie | za príplatok |
| Zadné opierky hlavy | nie |
| Sklopné zadné sedadlá | áno |
| Lampa(y) na čítanie | áno (predné) |
| Nastaviteľné osvetlenie palubnej dosky | áno |
| Tachometer | áno |
| Počítadlo dní | áno |
| Ukazovateľ teploty chladiacej vody | áno |
| Ukazovateľ vonkajšej teploty | áno |
Nemá / neuvádza sa (17)
Elektrické nastavenie sedadiel, Vyhrievané sedadlá, Odvetrávané sedadlá, Športové sedadlá, Kožou potiahnutý volant, Vyhrievaný volant, Posuvné zadné sedadlá, Stredová lakťová opierka, Spätné zrkadlo s automatickým stmievaním, Osvetlené make-up zrkadlo, Palubný počítač, Audio systém, Digitálne rádio (DAB), Ovládacie prvky pre audio na volante, Zvukový vstup, Navigácia, Bluetooth
Komfortmá 5 · nemá 9
| Centrálne zamykanie dverí | áno |
|---|---|
| Bezkľúčový vstup/štartovanie | áno |
| Elektrické okná | áno (predné) |
| Posilňovač riadenia | áno |
| Klimatizácia | áno (automatická) |
Nemá / neuvádza sa (9)
Tlačidlo štart, Riadiaci obvod, Tempomat, Ovládanie teploty vľavo/vpravo, Parkovacie senzory, Cúvacia kamera, Parkovací automat, Elektrická parkovacia brzda, Štart / stop systém
Servis a záruka3
| Servis | 15.000 km / 1 rok |
|---|---|
| Všeobecná záruka | 1 rok, bez obmedzenia |
| Záruka karosérie | 6 rokov |
Ďalšie motorizácie Citroën Xantia (1998 – 2001)
- 1.8i · benzín · 66 kW (90 k) · 6 verzií
- Citroën Xantia 1.8i5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V4 rýchl., automatická82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V Pallas5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V Plus5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 1.9 SD · nafta · 55 kW (75 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 1.9 SD5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD Pallas5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- 1.9 TD · nafta · 66 kW (90 k) · 3 verzie
- Citroën Xantia 1.9 TD4 rýchl., automatická66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 2.0 HDI · nafta · 81 kW (110 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia 2.0 HDI 110hp5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.0 HDI 110hp Exclusive5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.0 HDI 90hp5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 2.0 HDI 90hp Plus5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 2.0i · benzín · 90 kW (123 k) · 6 verzií
- Citroën Xantia 2.0i4 rýchl., automatická90 kW123 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V4 rýchl., automatická99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V Exclusive4 rýchl., automatická99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V Exclusive5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V Pallas5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- 2.1 TD · nafta · 81 kW (110 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 2.1 TD5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.1 TD Exclusive5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Turbo · benzín · 110 kW (150 k) · 1 verzia
- Citroën Xantia Turbo C.T. Activa5 rýchl., manuálna110 kW150 k
- V6 · benzín · 143 kW (194 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia V6 Activa5 rýchl., manuálna143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Exclusive4 rýchl., automatická143 kW194 k
Citroën Xantia 1.9 SD – o aute
Citroën Xantia 1.9 SD, vyrobený v rokoch 1998 až 2001, je automobil, ktorý patrí do segmentu stredne veľkých osobných vozidiel. Tento model sa vyznačuje svojou charakteristickou eleganciou a pohodlím, ktoré sú pre značku Citroën typické. Xantia, ako nástupca modelu BX, ponúka kombináciu moderného dizajnu, funkčnosti a technologických inovácií, ktoré boli v tej dobe na špičkovej úrovni.
Motor 1.9 SD s výkonom 55 kW (75 hp) je dieselový agregát, ktorý zabezpečuje dostatočný výkon pri nízkej spotrebe paliva. Tento motor je známy svojou spoľahlivosťou a trvanlivosťou, čo je pre mnohých vodičov kľúčovým faktorom pri výbere vozidla. S manuálnou 5-stupňovou prevodovkou má vodič možnosť precízne ovládať výkon motora, čo prispieva k dynamickej jazde. V kombinácii s naftovým pohonom ponúka Xantia dobrú efektivitu paliva, čo je atraktívne pre tých, ktorí hľadajú ekonomické riešenie pre každodenné jazdenie.
Exteriér Citroënu Xantia je elegantný a aerodynamický, s hladkými líniami a jemne zaoblenými tvarmi. Predná časť vozidla je charakteristická širokou mriežkou chladiča a prednými svetlometmi, ktoré dodávajú autu osobitý štýl. Interiér auta ponúka dostatok priestoru pre pasažierov aj batožinu. Kvalitné materiály a ergonomicky navrhnuté sedadlá zabezpečujú pohodlné sedenie aj na dlhších cestách.
Medzi technológie, ktoré Citroën Xantia ponúka, patrí aj hydropneumatický systém odpruženia, ktorý zabezpečuje vynikajúcu jazdnú stabilitu a komfort. Tento systém je známy svojou schopnosťou prispôsobiť sa rôznym podmienkam na ceste, čo prispieva k hladkej a pohodlnej jazde. Vozidlo je takisto vybavené bezpečnostnými prvkami, ako sú airbagy a ABS, čo zvyšuje úroveň ochrany pre vodiča a pasažierov.
Celkovo je Citroën Xantia 1.9 SD skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú spoľahlivé, pohodlné a ekonomické vozidlo. Je to auto, ktoré spája moderné technológie s praktickosťou a komfortom, čím sa stáva atraktívnym pre široké spektrum vodičov. Bez ohľadu na to, či ide o každodenné dochádzanie do práce alebo dlhšie výlety, Xantia ponúka všetko potrebné pre príjemnú jazdu.







