Citroën Xantia 1.9 TD
vyrábané január 1998 – máj 1999 · päťdverová, hatchback · 5 rýchl., manuálna · diesel

Všeobecne6
| Typ karosérie | päťdverová, hatchback |
|---|---|
| Prevodovka | 5 rýchl., manuálna |
| Počet sedadiel | 5 |
| Segment | D (stredná trieda) |
| Začiatok výroby | január 1998 |
| Ukončenie výroby | máj 1999 |
Pohon7
| Hnacia náprava | predná |
|---|---|
| Typ motora | spaľovací motor |
| Palivo | nafta |
| Výkon | 66 kW (90 k) |
| Maximálny výkon (kW) | 66 |
| Maximálny výkon (k) | 90 |
| Max. krútiaci moment | 196 N·m |
Spaľovací motor16
| Počet valcov | 4, v rade |
|---|---|
| Ventily na valec | 2 |
| Objem motora | 1905 cm³ |
| Vŕtanie x zdvih | 83,0 x 88,0 mm |
| Kompresný pomer | 21,8 :1 |
| Max. výkon | 66 kW (90 k) |
| Výkon (kW) | 66 |
| Výkon (k) | 90 |
| Otáčky pri max. výkone | 4000 ot./min |
| Max. krútiaci moment | 196 N·m |
| Otáčky pri max. krútiacom momente | 2250 ot./min |
| Palivový systém | nepriame vstrekovanie |
| Ovládanie ventilov | OHC |
| Turbo | áno (intercooler) |
| Katalyzátor | nie |
| Objem nádrže | 65 l |
Výkon3
| Maximálna rýchlosť | 177 km/h |
|---|---|
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 14,1 s |
| Monitor spotreby | — |
Spotreba (NEDC)6
| Spotreba v meste | 9,3 l/100 km |
|---|---|
| Spotreba mimo mesta | 5,5 l/100 km |
| Kombinovaná spotreba | 6,9 l/100 km |
| CO2 emisie | — |
| Spotreba energie | — |
| Batéria | — |
Vonkajšie rozmery7
| Dĺžka | 4524 mm |
|---|---|
| Šírka | 1755 mm |
| Výška | 1380 mm |
| Rázvor | 2740 mm |
| Predná šírka rozchodu | 1482 mm |
| Zadná šírka rozchodu | 1442 mm |
| Svetlá výška | — |
Hmotnosti9
| Pohotovostná hmotnosť | 1287 kg |
|---|---|
| Max. užitočné zaťaženie | 553 kg |
| Max. prípustná hmotnosť | 1840 kg |
| Max. hmotnosť prednej nápravy | — |
| Max. hmotnosť zadnej nápravy | — |
| Max. hmotnosť brzdeného prívesu | 1500 kg |
| Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu | 690 kg |
| Max. zaťaženie ťažného zariadenia | — |
| Max. zaťaženie strechy | 75 kg |
Batožina3
| Kapacita batožinového priestoru | 480 – 1418 l |
|---|---|
| Dĺžka min/max | 920 mm / - |
| Výška prahu zdvihu | 720 mm |
Vnútorné rozmery2
| Zadná svetlá výška | 890 mm |
|---|---|
| Výška zadného sedadla | 340 mm |
Podvozok9
| Predné zavesenie | hydropneum. |
|---|---|
| Zadné odpruženie | hydropneum. |
| Predný stabilizátor | áno |
| Zadný stabilizátor | áno |
| Predné brzdy | odvetrávané kotúčové |
| Zadné brzdy | kotúčové |
| Veľkosť predných pneumatík | 185/65TR15 |
| Veľkosť zadných pneumatík | 185/65TR15 |
| Polomer otáčania | 11,0 m |
Prevodovka8
| 1. stupeň | 3,45:1 |
|---|---|
| 2. stupeň | 1,87:1 |
| 3. stupeň | 1,28:1 |
| 4. stupeň | 0,95:1 |
| 5. stupeň | 0,74:1 |
| Spiatočka | 3,33:1 |
| Rozvodovka | 3,79:1 |
| Otáčky pri 120 km/h (teoreticky) | 2.850 ot./min |
Bezpečnosťmá 6 · nemá 20
| Výsledok crash testu | ★ (1/5) |
|---|---|
| ABS | za príplatok |
| Airbag vodiča | áno |
| Airbag spolujazdca | áno (od 10/1998) |
| Bočné airbagy | áno (od 10/1998)(predné) |
| Automatické ovládanie úrovne | áno |
Nemá / neuvádza sa (20)
Distribúcia brzdnej sily, Brzdový asistent, Pomoc pri núdzovom brzdení, Asistent mŕtveho uhla, Kontrola stability, Kontrola trakcie, Obmedzený sklzový diferenciál, Hlavové airbagy, Kolenný airbag vodiča, Asistent rozbehu do kopca, Asistent jazdných pruhov, Asistent mŕtveho uhla, Senzor únavy, Senzor tlaku v pneumatikách, Mestský bezpečnostný systém, Nočné videnie s rozpoznaním osôb, Systém pred kolíziou, Asistent diaľkových svetiel, Rozpoznávanie dopravných značiek, Systém varovania pred kolíziou
Exteriérmá 7 · nemá 14
| Stierače s cyklovačom | áno |
|---|---|
| Hliníkové disky | za príplatok |
| Metalíza | za príplatok |
| Lakované nárazníky | áno |
| Tónované sklá | áno |
| Elektrické spätné zrkadlá | áno |
| Predné hmlové svetlá | za príplatok |
Nemá / neuvádza sa (14)
Posuvná / sklopná strecha, Panoramatická strecha, Strešné lyžiny, Prepážka za prednými sedadlami, Sklopné vonkajšie spätné zrkadlá, Vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým stmievaním, Smerové svetlo vo vonkajších zrkadlách, Automatické zapnutie svetiel, Xenónové svetlá, LED svetlomety, Zadné LED osvetlenie, Svetlá na denné svietenie, Ostrekovače svetiel, Poplašné zariadenie
Interiérmá 12 · nemá 17
| Výškovo nastaviteľné sedadlá | nie |
|---|---|
| Bedrová opierka | nie |
| Nastaviteľný volant | áno |
| Kožené čalúnenie | za príplatok |
| Zadné opierky hlavy | nie |
| Sklopné zadné sedadlá | áno |
| Lampa(y) na čítanie | áno (predné) |
| Nastaviteľné osvetlenie palubnej dosky | áno |
| Tachometer | áno |
| Počítadlo dní | áno |
| Ukazovateľ teploty chladiacej vody | áno |
| Ukazovateľ vonkajšej teploty | áno |
Nemá / neuvádza sa (17)
Elektrické nastavenie sedadiel, Vyhrievané sedadlá, Odvetrávané sedadlá, Športové sedadlá, Kožou potiahnutý volant, Vyhrievaný volant, Posuvné zadné sedadlá, Stredová lakťová opierka, Spätné zrkadlo s automatickým stmievaním, Osvetlené make-up zrkadlo, Palubný počítač, Audio systém, Digitálne rádio (DAB), Ovládacie prvky pre audio na volante, Zvukový vstup, Navigácia, Bluetooth
Komfortmá 5 · nemá 9
| Centrálne zamykanie dverí | áno |
|---|---|
| Bezkľúčový vstup/štartovanie | áno |
| Elektrické okná | áno (predné) |
| Posilňovač riadenia | áno |
| Klimatizácia | áno (automatická) |
Nemá / neuvádza sa (9)
Tlačidlo štart, Riadiaci obvod, Tempomat, Ovládanie teploty vľavo/vpravo, Parkovacie senzory, Cúvacia kamera, Parkovací automat, Elektrická parkovacia brzda, Štart / stop systém
Servis a záruka3
| Servis | 15.000 km / 1 rok |
|---|---|
| Všeobecná záruka | 1 rok, bez obmedzenia |
| Záruka karosérie | 6 rokov |
Ďalšie motorizácie Citroën Xantia (1998 – 2001)
- 1.8i · benzín · 66 kW (90 k) · 6 verzií
- Citroën Xantia 1.8i5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V4 rýchl., automatická82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V Pallas5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i 16V Plus5 rýchl., manuálna82 kW112 k
- Citroën Xantia 1.8i Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 1.9 SD · nafta · 55 kW (75 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 1.9 SD5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- Citroën Xantia 1.9 SD Pallas5 rýchl., manuálna55 kW75 k
- 1.9 TD · nafta · 66 kW (90 k) · 3 verzie
- Citroën Xantia 1.9 TD4 rýchl., automatická66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 1.9 TD Deauville5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 2.0 HDI · nafta · 81 kW (110 k) · 4 verzie
- Citroën Xantia 2.0 HDI 110hp5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.0 HDI 110hp Exclusive5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.0 HDI 90hp5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- Citroën Xantia 2.0 HDI 90hp Plus5 rýchl., manuálna66 kW90 k
- 2.0i · benzín · 90 kW (123 k) · 6 verzií
- Citroën Xantia 2.0i4 rýchl., automatická90 kW123 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V4 rýchl., automatická99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V Exclusive4 rýchl., automatická99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V Exclusive5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- Citroën Xantia 2.0i 16V Pallas5 rýchl., manuálna99 kW135 k
- 2.1 TD · nafta · 81 kW (110 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia 2.1 TD5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Citroën Xantia 2.1 TD Exclusive5 rýchl., manuálna81 kW110 k
- Turbo · benzín · 110 kW (150 k) · 1 verzia
- Citroën Xantia Turbo C.T. Activa5 rýchl., manuálna110 kW150 k
- V6 · benzín · 143 kW (194 k) · 2 verzie
- Citroën Xantia V6 Activa5 rýchl., manuálna143 kW194 k
- Citroën Xantia V6 Exclusive4 rýchl., automatická143 kW194 k
Citroën Xantia 1.9 TD – o aute
Citroën Xantia 1.9 TD, vyrobený v období od roku 1998 do 2001, je automobil, ktorý sa stal známym pre svoju výnimočnú kombináciu pohodlia, výkonu a úspornosti. Tento model je vybavený naftovým motorom s výkonom 66 kW (90 koní), ktorý poskytuje dostatočnú dynamiku pre každodenné jazdenie, a to aj na dlhších trasách. Motor je známy svojou spoľahlivosťou a efektívnosťou, čo z neho robí ideálnu voľbu pre vodičov, ktorí hľadajú vozidlo s nízkymi prevádzkovými nákladmi.
Xantia 1.9 TD je vybavená 5-stupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá umožňuje hladké radenie a dobrú kontrolu nad vozidlom. Jazda na diaľnici alebo v mestských podmienkach je s týmto autom veľmi pohodlná, pričom motor zabezpečuje dostatočnú akceleráciu. Naftový motor sa vyznačuje dobrým krútiacim momentom, čo prispieva k lepšiemu výkonu pri nižších otáčkach.
Jednou z najvýraznejších vlastností Xantie je jej unikátna hydropneumatická sústava zavesenia, ktorá zabezpečuje mimoriadne pohodlnú jazdu. Tento systém dokáže prispôsobiť výšku vozidla a tvrdosť odpruženia, čo znamená, že auto si bez problémov poradí s rôznymi typmi terénu. Vďaka tomu sa vodiči a pasažieri môžu tešiť na hladký a komfortný zážitok aj na nerovných cestách.
Interiér Citroënu Xantia je priestranný a ergonomicky navrhnutý, čo prispieva k celkovému komfortu pri jazde. Sedadlá sú pohodlné a ponúkajú dostatočnú oporu, pričom súčasťou výbavy sú aj rôzne praktické prvky, ako sú elektricky ovládané okná, klimatizácia a kvalitný audio systém. Tieto vlastnosti zaručujú, že jazda v Xantii je príjemná nielen pre vodiča, ale aj pre všetkých pasažierov.
Bezpečnostné prvky modelu Xantia zahrňujú airbagy, ABS a iné moderné technológie, ktoré prispievajú k vyššej úrovni ochrany v prípade nehody. Celkovo sa Citroën Xantia 1.9 TD považuje za veľmi vyvážené vozidlo, ktoré spája ekonomickú prevádzku s pohodlným a bezpečným jazdením. Pre mnoho vodičov je tento model synonymom spoľahlivosti a praktickosti, a preto ostáva obľúbenou voľbou aj po rokoch od svojho uvedenia na trh.







